Δοκάρια
0

Ένα...βιβλίο συμπεράσματα

13.07.2016

Αν τα φιλικά είναι προορισμένα για να βγάζουν οι προπονητές συμπεράσματα, ο Βλάνταν Ίβιτς θα πάρει σήμερα μαζί του ένα βιβλίο από αυτά, μετά την ήττα με 4-3 από την Στεάουα, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Αρκετά θετικά συμπεράσματα φυσικά, αλλά και αρκετά αρνητικά κυρίως για την ανασταλτική λειτουργία, σίγουρα όμως όλα αυτά προκύπτουν στην ιδανική περίοδο της προετοιμασίας, με χρόνο να διορθωθούν τα κακώς κείμενα και να υποστηριχθούν τα θετικά στοιχεία.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να χαρακτηριστεί…αλλοπρόσαλλο και για τις δυο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά με γκολ στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του Κουλούρη από φάουλ του Πέλκα κι έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ζάιρο και μια κεφαλιά του Τζιόλη για να προηγηθεί με 2 γκολ. Μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου ο Δικέφαλος ήλεγχε το ρυθμό, έψαχνε επιθέσεις από τα πλάγια και δεν δεχόταν φάσεις.

Η Στεάουα ισοφάρισε με κόρνερ και στη συνέχεια ενώ ισορρόπησε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε να χάνει με 3-1 μετά από αυτογκόλ και ένα απευθείας φάουλ του Ροντρίγκες. Ο ΠΑΟΚ με τον αέρα του σκορ πήρε πάλι τα ηνία, όμως φάνηκε να του λείπει το καθαρό μυαλό να παγώσει το ρυθμό, με αποτέλεσμα να δεχτεί 3 «κρύα» γκολ σε 8 λεπτά!

Όσο κι αν ο αγώνας χαρακτηρίζεται φιλικός, η τελευταία εικόνα του ημιχρόνου έκανε τον Βλάνταν Ίβιτς να μπει στα αποδυτήρια έχοντας βγάλει μοιρασμένα θετικά και αρνητικά συμπεράσματα. Ο Δικέφαλος είχε ενέργεια μπροστά, ήταν δημιουργικός, αλλά δεν κατάφερε να παγώσει το ρυθμό και να υπερασπιστεί το προβάδισμά του…

Στην επανάληψη το ματς έγινε περισσότερο «σφιχτό», χωρίς πολλές φάσεις αλλά τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που έψαξε πιο ορθολογικά την ισοφάριση και είχε τις ευκαιρίες με τον Πέλκα, τον Μυστακίδη και τον Κάμπος κυρίως, ενώ οι Ρουμάνοι δοκίμασαν με μακρινά σουτ ανεπιτυχώς να απειλήσουν τον Γλύκο.

Το ματς τελικά έδωσε πολλές σημειώσεις στον Βλάνταν Ίβιτς. Είδε την ομάδα του να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, να μπορεί κατά διαστήματα να ελέγχει πλήρως το ρυθμό, να πιέζει αποτελεσματικά μπροστά σε επίσης σημαντικά διαστήματα. Είδε όμως και απρόσεκτα μαρκαρίσματα και έλλειψη συγκέντρωσης για κάποιες στιγμές, πράγμα που είναι απόλυτα φυσιολογικό στη διάρκεια της προετοιμασίας.

Ο ΠΑΟΚ έχει δυο ακόμη φιλικά πριν τον ευρωπαϊκό του αγώνα στα οποία θα δοθεί η ευκαιρία στην ομάδα να κάνει όλες τις απαραίτητες δοκιμές.