Κυριακή 19 Δεκ | 14:45 | Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας
Super League 2 | 1ος Γύρος / 9η Αγωνιστική
Θεσπρωτός
1 - 1

Ισοπαλία στην Ηγουμενίτσα για τον ΠΑΟΚ Β

19.12.2021

Συνεπής στο ότι αρνείται να χάσει εκτός έδρας σε τέσσερις συνεχόμενες «εξόδους» του ο ΠΑΟΚ Β φεύγει με τον βαθμό από την Ηγουμενίτσα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Θεσπρωτό

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, μα ο Δικέφαλος ισοφάρισε με τον Γκορντεζιάνι και έχασε μάλιστα την ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη στο 81΄για την πλήρη ανατροπή.

Το παιχνίδι, κυρίως στο α’ ημίχρονο, αφορούσε κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου, δίχως απειλητικές διαθέσεις, με εξαίρεση ίσως δύο καλά σουτ του Πανίδη στο 13’ και στο 20’ και μια αξιόλογη εκτέλεση φάουλ του Κουλιεράκη .

Στην επανάληψη, συγκεκριμένα στο 50’, ο Θεσπρωτός κέρδισε πέναλτι με τον Στεργίου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σαραντίδης. Ο Δικέφαλος απάντησε άμεσα, ωστόσο, με την φρέσκια αλλαγή του Γκορντεζιάνι, ο οποίος στο 55’ με πλασέ εντός περιοχής, βρήκε δίχτυα, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την πάσα του Χατζηστραβού.

Το ματς έκλεισε με δύο κλασικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Στο 71’ ο Ραμίρες αστόχησε από πολύ κοντά και στο 81’ ο σκόρερ του ΠΑΟΚ Βασίλης Γκορντεζιάνι πλάσαρε ελάχιστα άουτ, όντας τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ Β, αυτό με την Καβάλα στις 29 Δεκεμβρίου, στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Αξίζει σαφώς να σημειωθεί ότι πριν τη σέντρα του αγώνα, ο Θεσπρωτός βράβευσε τον Πάμπλο Γκαρσία για την παρουσία του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Θεσπρωτός: Κίναλης, Βαλέντε, Ντ’ Αλέσιο, Γώγος, Γκανσιέρ, Ζιώγας (65’ Βαταμίδης), Κωνσταντίνου, Ραμίρες (83’ Διγκόζης), Σαραντίδης, Ρομέρο (83’ Σβι), Στεργίου (62΄Λίγκας).

ΠΑΟΚ Β: Μπουργάνης, Τσοπούρογλου, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (70’ Φασίδης), Χατζηστραβός (83’ Μελετίδης), Σπυρίδης  (62’ Σαλαμούρας), Τζίμας, Πανίδης (46’ Γκορντεζιάνι).