• Ελληνικα
  • Αγγλικα
  • Ρωσικα

22.09.14 (19:30) - Γήπεδο Παναιτωλικού
vs Παναιτωλικός

Ολοι οι προπονητές του ΠΑΟΚ

Στα 88 χρόνια ζωής του ΠΑΟΚ η σκυτάλη στον πάγκο του συλλόγου έχει αλλάξει 86 φορές χέρια. Πρώτος προπονητής του Δικεφάλου ήταν ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης, ο οποίος ανέλαβε αμισθί την τεχνική ηγεσία από τον πρώτο χρόνο ζωής του συλλόγου μέχρι και τον Ιανουάριο του 1931 όταν η τότε διοίκηση αποφάσισε να συνεργαστεί για πρώτη φορά με έναν ξένο προπονητή, τον Ρούντολφ Γκάσνερ με τη διαφορά, ότι ο μισθός του αποδείχθηκε δυσβάσταχτος για τον σύλλογο χωρίς μάλιστα ανάλογα αποτελέσματα.

Ξένοι ήταν τόσο ο πρώτος προπονητής της ομάδας στο ξεκίνημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας την περίοδο 1959-’60 (Ζάρκο Μιχαίλοβιτς), όσο ο πρώτος προπονητής στο ξεκίνημα της επαγγελματικής κατηγορίας την περίοδο 1979-’80 (Εγκον Πίχατσεκ). Πιο αναλυτικά ολοι οι προπονητές που έχουν καθίσει στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι ανά κατηγορία οι:

 Προπολεμική περίοδος

Νο. Ονοματεπώνυμο Χώρα Περίοδος
 1 Κωνσταντίνος Ανδρεάδης ΕΛΛΑΔΑ 1926-1931
 2 Ρούντολφ Γκάσνερ ΑΥΣΤΡΙΑ 1931-1932
 3 Αριστοτέλης Αρμάρης ΕΛΛΑΔΑ 1932-1933
 4 Νίκος Σανκιώνης ΕΛΛΑΔΑ 1933-1934

 Μεταπολεμική Περίοδος

Νο. Ονοματεπώνυμο Χώρα Περίοδος
 5 Χαρίλαος Παπαδόπουλος ΕΛΛΑΔΑ 1945-1946
 6 Αριστοτέλης Αρμάρης ΕΛΛΑΔΑ 1946-1947
 7 Νίκος Αυελάκης ΕΛΛΑΔΑ 1947-1948
 8 Κώστας Δεληγιώργης ΕΛΛΑΔΑ 1948-1949
 9 Νίκος Πάγκαλος ΕΛΛΑΔΑ 1949-1950
 10 Βίλλυ Σβέτσικ ΑΥΣΤΡΙΑ 1950-1952
 11 Νίκος Πάγκαλος ΕΛΛΑΔΑ 1952-1953
 12 Ερμάο Χόφμαν ΟΥΓΓΑΡΙΑ 1955-1956
 13 Νίκο Πόλτι ΑΥΣΤΡΙΑ 1956-1957
 14 Κλεάνθης Βικελίδης ΕΛΛΑΔΑ 1957
 15 Βάλτερ Πφέφρερ ΑΥΣΤΡΙΑ 1957
 16 Κώστας Ζώγας ΕΛΛΑΔΑ 1957-1958
 17 Διονύσης Μινάρδος ΕΛΛΑΔΑ 1958-1959

 Α’ Εθνική Κατηγορία

Νο. Ονοματεπώνυμο Χώρα Περίοδος
 18 Ζάρκο Μιχαίλοβιτς ΣΕΡΒΙΑ 1959-1961
 19 Καρλ Ντούρσμπεκτ ΑΥΣΤΡΙΑ 1961-1963
 20 Γκιόργκι Μπαπολτσάϊ ΟΥΓΓΑΡΙΑ 1963-1965
 21 Μίλε Κος ΣΕΡΒΙΑ 1965-1966
 22 Λευτέρης Παπαδάκης ΕΛΛΑΔΑ 1966
 23 Νίκος Πάγκαλος ΕΛΛΑΔΑ 1967-1968
 24 Δημήτρης Καλογιάννης ΕΛΛΑΔΑ 1968
 25 Αϊβορ Πάουελ ΟΥΑΛΛΙΑ 1968
 26 Γιάνκο Γιανέφσκι ΣΕΡΒΙΑ 1968-1969
 27 Γιάνε Τσάκναντι ΟΥΓΓΑΡΙΑ 1969-1970
 28 Ιβάν Χόρβατ ΣΕΡΒΙΑ 1970-1971
 29 Γιώργος Χασιώτης ΕΛΛΑΔΑ 1971
 30 Λες Σάννον ΑΓΓΛΙΑ 1971-1974
 31 Απόστολος Πρόγιος ΕΛΛΑΔΑ 1974
 32 Γκιούλα Λόραντ ΟΥΓΓΑΡΙΑ 1974-1976
 33 Μπράνκο Στάνκοβιτς ΒΟΣΝΙΑ 1976-1977
 34 Μπιλ Μπίγκαμ ΑΓΓΛΙΑ 1977-1978
 35 Δημήτρης Καλογιάννης ΕΛΛΑΔΑ 11.1977 – 12.1977
 36 Λάκης Πετρόπουλος ΕΛΛΑΔΑ 12.1977 – 05.1978
 37 Εγκον Πίχατσεκ ΠΟΛΩΝΙΑ 09.1978 – 06.1979

 Επαγγελματικό Πρωτάθλημα

Νο. Ονοματεπώνυμο Χώρα Περίοδος
 38 Εγκον Πίχατσεκ ΠΟΛΩΝΙΑ 01.07.1979 – 27.04.1980
 39 Γκιούλα Λόραντ ΟΥΓΓΑΡΙΑ 28.04.1980 – 31.05.1981
 40 Αρίσταρχος Φουντουκίδης ΕΛΛΑΔΑ 01.06.1981 – 21.06.1981
 41 Χάινς Χέερ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 06.09.1981 – 26.06.1983
 42 Παλ Τσερνάι ΟΥΓΓΑΡΙΑ 04.09.1983 – 06.05.1984
 43 Βάλτερ Σκότσικ ΑΥΣΤΡΙΑ 23.09.1984 – 02.03.1986
 44 Μιχάλης Μπέλλης ΕΛΛΑΔΑ 03.03.1986 – 15.05.1986
 45 Τάις Λίμπρεχτς ΟΛΛΑΝΔΙΑ 07.09.1986 – 06.12.1987
 46 Μιχάλης Μπέλλης ΕΛΛΑΔΑ 07.12.1987 – 15.05.1988
 47 Ρίνους Ισραελ ΟΛΛΑΝΔΙΑ 11.09.1988 – 22.01.1989
 48 Νίκος Αλέφαντος ΕΛΛΑΔΑ 23.01.1989 – 09.04.1989
 49 Σταύρος Σαράφης ΕΛΛΑΔΑ 10.04.1989 – 21.05.1989
 50 Ρομπ Γιάκομπς ΟΛΛΑΝΔΙΑ 17.09.1989 – 23.12.1990
 51 Χρήστος Τερζανίδης ΕΛΛΑΔΑ 24.12.1990 – 02.06.1991
 52 Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς ΚΡΟΑΤΙΑ 01.09.1991 – 22.03.1992
 53 Γιάννης Γούναρης ΕΛΛΑΔΑ 23.03.1992 – 07.06.1992
 54 Λιούπκο Πέτροβιτς ΣΕΡΒΙΑ 06.09.1992 – 24.01.1993
 55 Νίκος Ζαλίκας ΕΛΛΑΔΑ 25.01.1993 – 30.01.1993
 56 Ολεγκ Μπλαχίν ΟΚΡΑΝΙΑ 07.02.1993 – 27.02.1994
 57 Σταύρος Σαράφης ΕΛΛΑΔΑ 28.02.1994 – 28.04.1994
 58 Αρι Χάαν ΟΛΛΑΝΔΙΑ 28.08.1994 – 01.10.1995
 59 Σταύρος Σαράφης ΕΛΛΑΔΑ 02.10.1995 – 26.11.1995
 60 Ντράγκαν Κοκότοβιτς ΣΕΡΒΙΑ 27.11.1995 – 04.02.1996
 61 Μιχάλης Μπέλλης ΕΛΛΑΔΑ 05.02.1996 – 05.05.1996
 62 Γκίντερ Μπένγκτσον ΣΟΥΗΔΙΑ 06.05.1996 – 01.12.1996
 63 Χρήστος Αρχοντίδης ΕΛΛΑΔΑ 02.12.1996 – 02.02.1997
 64 Αγγελος Αναστασιάδης ΕΛΛΑΔΑ 03.02.1997 – 17.05.1998
 65 Ολεγκ Μπλαχίν ΟΥΚΡΑΝΙΑ 22.08.1998 – 29.09.1998
 66 Αγγελος Αναστασιάδης ΕΛΛΑΔΑ 30.09.1998 – 07.02.1999
 67 Αρι Χάαν ΟΛΛΑΝΔΙΑ 08.02.1999 – 28.11.1999
 68 Σταύρος Σαράφης ΕΛΛΑΔΑ 29.11.1999 – 29.12.1999
 69 Ντούσαν Μπάγεβιτς ΒΟΣΝΙΑ 01.01.2000 – 08.05.2002
 70 Αγγελος Αναστασιάδης ΕΛΛΑΔΑ 25.08.2002 – 26.09.2004
 71 Ρολφ Φρίνγκερ ΑΥΣΤΡΙΑ 27.09.2004 – 13.02.2005
 72 Νίκος Καραγεωργίου ΕΛΛΑΔΑ 17.02.2005 – 16.09.2005
 73 Γιώργος Κωστίκος ΕΛΛΑΔΑ 17.09.2005 – 20.02.2006
 74 Ίλιε Ντουμιτρέσκου ΡΟΥΜΑΝΙΑ 21.02.2006 – 03.10.2006
 75 Σταύρος Σαράφης ΕΛΛΑΔΑ 03.10.2006 – 12.10.2006
 76 Μόμτσιλο Βούκοτιτς ΣΕΡΒΙΑ 13.10.2006 – 22.01.2007
 77 Γιώργος Παράσχος ΕΛΛΑΔΑ 22.01.2007 – 02.09.2007
 78 Φερνάντο Σάντος ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 03.09.2007 – 19.05.2010
 79 Μάριο Μπερέτα ΙΤΑΛΙΑ 14.06.2010 – 22.07.2010
 80 Παύλος Δερμιτζάκης ΕΛΛΑΔΑ 23.07.2010 – 17.10.2010
 81 Ιωακείμ Χάβος ΕΛΛΑΔΑ 18.10.2010 – 25.05.2011
 82 Λάσλο Μπόλονι ΡΟΥΜΑΝΙΑ 09.06.2011 – 20.05.2012
 83 Γιώργος Δώνης ΕΛΛΑΔΑ 02.06.2012 – 29.04.2013
 84 Γιώργος Γεωργιάδης ΕΛΛΑΔΑ 30.04.2013 – 02.06.2013
 85 Χουμπ Στέφενς ΟΛΛΑΝΔΙΑ 25.06.2013 – 02.03.2014
 86 Γιώργος Γεωργιάδης ΕΛΛΑΔΑ 03.03.2014 – 17.05.2014
 87 Αγγελος Αναστασιάδης ΕΛΛΑΔΑ 11.06.2014 -