Δοκάρια
0

Είδε την πρόκριση να απομακρύνεται

03.11.2016

Στο 160ο ευρωπαϊκό του παιχνίδι ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Καραμπάγκ με 0-1 για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Ο Δικέφαλος δεν είχε την γνωστή του επιθετικότητα απέναντι σε μια καλά οργανωμένη ομάδα, δεν έφτιαξε πολλές φάσεις και ως εκ τούτου πλήρωσε με μια οδυνηρή ήττα το γκολ που δέχτηκε.

Παιχνίδι κέντρου, στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, καταγράφοντας την πρώτη καλή «επίσκεψη» στα καρέ της Καραμπάγκ στο 10’,όταν ο Αθανασιάδης έπιασε ένα γυριστό σουτ στην κίνηση, έπειτα από σέντρα του Μυστακίδη, το οποίο, όμως, πέρασε άουτ. Για να απειλήσει, ξανά στο 22’ με σουτ ο Μυστακίδης, το οποίο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Σέχιτς.

Ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μισάωρο, δυσκολευόταν παρ’ όλα αυτά να βρει διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενούμενων, πράγμα που τον ανάγκασε να δοκιμάζει μακρινά σουτ, όπως το δυνατό μα άστοχο του Τσίμιροτ στο 34’. Παρά την ελαφριά υπεροχή του ΠΑΟΚ, κάπως έτσι κύλισε το ημίχρονο κι ως εκ τούτου, το 0-0 ήταν το σκορ, που «συνόδευσε» τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο ίδιο τέμπο και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Καρμπάγκ να έχει παρασύρει τον ΠΑΟΚ στο ρυθμό της. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και το παιχνίδι να έχει μεταφερθεί στην εστία των Αζέρων, ο Δικέφαλος έψαχνε να βρει τρόπο να φτάσει αποτελεσματικά στην εστία του Σέχιτς. Αυτός, όμως, που το κατάφερε, ήταν ο Μίτσελ με σουτ αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 69’.

Ακόμη και μετά το 0-1, οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί, που είχαν την κατοχή της μπάλας για λογαριασμό τους, ωστόσο η υπεροχή τους αποδεικνύοταν άκαρπη. Αυτό συνέβη και στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Περέιρα να χάνει μοναδική ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής, όταν το σουτ, που έπιασε, έπειτα από σέντρα του Λέοβατς από αριστερά, πέρασε εκτός. Ενώ, μεγάλη επέμβαση του Γλύκου σε τετ-α-τετ έσωσε τον ΠΑΟΚ από το 0-2, τη στιγμή που όλοι οι συμπαίκτες του είχαν μαζικά βγει στην επίθεση.

Έτσι, ο Δικέφαλος έμεινε μακριά από τη νίκη και ταυτόχρονα δυσκόλεψε πολύ τον στόχο της πρόκρισης στους «32» του θεσμού.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ (81’ Σάκχοφ), Κάνιας, Μπίσεσβαρ (73’ Τιάμ), Ροντρίγκες, Μυστακίδης (61’ Περέιρα), Αθανασιάδης.

Καραμπάγκ: Σέχιτς, Αγκόλι, Σαντιγκόφ, Χουσεΐνοφ, Μεντβέντεφ, Αλμέιδα, Γκαράγιεφ, Αμιρκουλίεφ (64’ Μίτσελ), Μουαρέμ (87’ Ισμαΐλοφ), Ν’ντλόβου (76’ Ρεϊνάλντο).