Δοκάρια
0

Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο

11.02.2016

Ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που όφειλε και πέρασε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, έστω κι αν ήρθε ισόπαλος 0-0 απέναντι στον Πανιώνιο. Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε σωστά το αποτέλεσμα του πρώτου ματς, τις δέκα απουσίες του και το άγχος από τη λαχτάρα των παικτών να φτάσουν ως το τέλος της διαδρομής στο θεσμό.

Για να είναι όμως στους ημιτελικούς ο ΠΑΟΚ καρδιοχτύπησε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος έπαιξε με ρίσκα, πάτησε την περιοχή του Βελλίδη πρώτος και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ανσαριφάντ. Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ με σύνθεση ανάγκης έψαχνε να βρει τα πατήματά του και δεν είχε συνεργασίες που θα έβγαζαν ευκαιρία για γκολ.

Στην ανάπαυλα ο Τούντορ ανακάτεψε την τράπουλα και έβαλε στο ματς Κάτσε και Γκολάσα στη θέση Κλάους (ενοχλήσεις στο δικέφαλο) και Τζιόλη, με στόχο να γίνει πιο πιεστικός στο κέντρο, πράγμα που κατάφερε.

Παρότι ο Πανιώνιος ξεκίνησε με ένα σουτ του Ανσαριφαντ που μπλόκαρε ο Βελλίδης, ο ΠΑΟΚ πήρε την κυριαρχία του ματς, δεν άφησε χώρους κι έχασε καλές ευκαιρίες με κεφαλιά του Πέλκα και σουτ του Μακ και του Σκόνδρα.

Όσο πλησίαζε η λήξη του 90λέπτου ο Δικέφαλος κράτησε την κατοχή της μπάλας και λειτούργησε με μόνο γνώμονα την πρόκριση, που τελικά πήρε. Οι πάνω από 10.000 φίλαθλοι χειροκρότησαν στο τέλος την πρόκριση, αναγνωρίζοντας τις αντίξοες συνθήκες που έχουν προκύψει αυτή την περίοδο που η ομάδα είχε συνεχόμενα ανά τρεις μέρες ματς και παράλληλα ολοένα αυξανόμενες απώλειες λόγω τραυματισμών.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Σκόνδρας, Τζιόλης (Κάτσε 46′), Τσίμιροτ, Πέλκας, Αθανασιάδης (Γκολάσα 46′), Μπερμπάτοφ, Μακ

Πανιώνιος: Διούδης, Οικονόμου (Τασουλής 84′) , Κόρμπος, Ρισβάνης, Βλάχος, Σιώπης, Τζανδάρης (Καθάριος 80′), Μασούρας (Μπαργκάν 61′), Μπακασέτας, Καραμάνος, Ανσαριφάρντ