Δοκάρια
0

Ανώτερος αλλά ηττημένος

24.01.2016

Μόλις 25 λεπτά στην αρχή του ματς η ΑΕΚ δικαιολόγησε τον τίτλο της γηπεδούχου και στα υπόλοιπα ο ΠΑΟΚ είχε την κυριαρχία ενός ματς, που όμως τελικά το έχασε με 1-0 από ένα «κρύο» γκολ στο 33′.

Μερικές φορές το ποδόσφαιρο απλά δεν έχει εξηγήσεις. Σε ένα ντέρμπι δικεφάλων με λίγες φάσεις, η ΑΕΚ σκόραρε στην εξής μία… Από μια στημένη φάση, που εύκολα μπορούσε να καθαρίσει η άμυνα του ΠΑΟΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Βάργκας που έκανε το 1-0. Άλλη φάση των γηπεδούχων δεν καταγράφηκε μέχρι ακόμη μια κατά λάθος στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, ακόμη και στο μέτριο πρώτο 25λεπτό του έβγαλε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ του Ροντρίγκες που απέκρουσε ο Ανέστης, είχε άλλες δυο ευκαιρίες με τον ίδιο παίκτη και ισορρόπησε πλήρως παρά το γκολ που δέχτηκε.

Στη δε επανάληψη μόνο ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να παίξει και να δημιουργήσει και είχε απέναντί του τη μαζική άμυνα των γηπεδούχων. Φάσεις δεν βγήκαν μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο που Κόστα, Κίτσιου και Τζαβέλλας δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και μοιραία ήρθε μια ήττα που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται από την εμφάνιση των δυο ομάδων.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόζα (91′ Σοϊλέδης), Βάργκας (61′ Τζεμπούρ), Αραβίδης (91′ Μπουονανότε)

ΠΑΟΚ (Ίγκορ Τούντορ): Βελλίδης, Κοροβέσης, Τζαβέλλας, Βίτορ (77′ Κόστα), Κίτσιου, Τσίμιροτ, Τζιόλης (46′ Μπερμπάτοφ), Μακ, Χαρίσης, Ροντρίγκες, Αθανασιάδης (70′ Ζάιρο)