Δοκάρια
1

Άντρες έτοιμοι για όλα...

27.09.2015

Και ποδόσφαιρο και βαθμοί και χαρακτήρας! Αυτός ήταν ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι και αυτά τα χαρακτηριστικά έφεραν ένα μεγάλο διπλό με 1-2 επί του Ατρομήτου.

Μέσα σε 4 μέρες η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ αναγκάζεται να ανατρέψει ένα ματς που ενώ το έλεγχε, βρέθηκε να το χάνει με ένα γκολ ξανά κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο προπονητής είχε εκφράσει τη χαρά του που έχει άνδρες στα αποδυτήρια, μετά την ανατροπή με την ΑΕΚ κι εκείνοι τον επιβεβαίωσαν και σήμερα.

Στο πρώτο ημίχρονο και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα κυρίαρχος αν και φιλοξενούμενος, με κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας και πολλές επισκέψεις στην εστία του Γκορμπούνοφ, όμως Μακ, Κλάους έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ο Κάτσε σημάδεψε το δοκάρι στο 33ο λεπτό.

Ο Ατρόμητος προσάρμοσε το σύστημά του και ισορρόπησε κάπως το ματς στην επανάληψη και μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ με τον Ούμπιντες που «εκτέλεσε» με σουτ τον Όλσεν.

Η είσοδος του Μπερμπάτοφ και του Ζάιρο και η μετατόπιση του Μακ δεξιά, έφεραν τον ΠΑΟΚ να κυνηγά την ανατροπή με ένα φουλ επιθετικό σχήμα. Η ροή του ματς δεν έβγαλε μεγάλες φάσεις, όμως ο Δικέφαλος βρήκε γκολ από στημένες φάσεις.

Πρώτα ο Μπερμπάτοφ που άνοιξε λογαριασμό με το…γόνατο, μετά από κεφαλιά πάσα του Τζαβέλλα και στο 90ο λεπτό ο Βούλγαρος, στην προσπάθειά του να πλασάρει, έστρωσε τη μπάλα στον Μακ που εκτέλεσε τους Περιστεριώτες!

Αυτό ήταν ένα αναγκαίο και επιβλητικό διπλό σε μια δύσκολη έδρα, που έφερε τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση με 10 βαθμούς, στη μέση ενός δύσκολου ντεμαράζ αγώνων. Η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ επιβεβαιώνει την σταδιακή της εξέλιξη και ετοιμάζεται με αυτοπεποίθηση για τη… διαβολοβδομάδα με Ντόρτμουντ και Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Κοντοές, Γοδόι, Φυτανίδης, Στόιτσεφ (46′ Πίτου Γκαρσία), Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Μπρίτο (58′ Λε Ταλέκ), Ναπολεόνι.

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ (70′ Σάμπο), Τζιόλης, Κάτσε, Πέλκας, Ροντρίγκες, Κωνσταντινίδης (59′ Μπερμπάτοφ), Μακ, Αθανασιάδης (65′ Ζάιρο).