0
Match Report

Κι όμως γίνεται...

18.10.2015

Ο ΠΑΟΚ «τιμωρήθηκε» από τα δικά του λάθη, καθώς σε ένα ματς όπου δεν καταγράφηκε καμία επικίνδυνη φάση από τον αντίπαλό του, δέχτηκε τρία γκολ και έμεινε στο 3-3 απέναντι στον Ηρακλή.

Κι όμως γίνεται. Σε ένα ματς όπου ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψε ουδέποτε στον αντίπαλό του να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Ολσεν, σε ένα ματς όπου έχασε πέναλτι στο 90’ και την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, ο Δικέφαλος δέχτηκε τρία γκολ μένοντας στο 3-3.

«Είναι απίστευτο, πως δεν κερδίσαμε αυτό το ματς. Κερδίσαμε πέναλτι στο 90’ το οποίο δεν μετατρέψαμε σε γκολ και στη συνέχεια δεχτήκαμε την ισοφάριση. Είμαι στεναχωρημένος» είπε χαρακτηριστικά ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Ίγκορ Τούντορ αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Στο 14’ έπειτα από κόρνερ, ο Μπουλούτ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο αμαρκάριστος Μακρής από την μικρή περιοχή δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

Στο 35’ έπειτα από ωραίο συνδυασμό ο Μακ βρήκε τον Λέοβατς, ο οποίος με σέντρα ακριβείας στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής σημάδεψε τον Πέλκα που με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ.

Ένα λάθος του Σάμπο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (42’), έδωσε την ευκαιρία στον Βέλλιο να βγει τετ α τετ να πετύχει το 2-1 και να στείλει τον Ηρακλή στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε το «αφεντικό» του αγώνα και στο β’ ημίχρονο αναζητώντας διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή και απειλώντας την εστία του Περνίς. Τρία λεπτά μετά την είσοδο του Αθανασιάδη (62’) στον αγωνιστικό χώρο, ήρθε και η ισοφάριση. Στο 65’ ο Κλάους επιχείρησε σουτ εντός περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία και ο Μπερμπάτοφ από κοντά πέτυχε το 2-2.

Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ (συνολικά είχε 15 τελικές προσπάθειες στην αντίπαλη εστία, έναντι μόλις 6 των γηπεδούχων) επιβραβεύτηκε στο 77’ όταν ο Τζαβέλλας με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-3, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκες από τα δεξιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 2-4.

Η πλάστιγγα του αγώνα έμοιαζε να έχει γείρει οριστικά υπέρ του ΠΑΟΚ, όταν στο 90’ ο Κάτσε με όμορφη προσπάθεια ανατράπηκε από τον Μπαρτολίνι κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπερμπάτοφ.

Ο Περνίς, ωστόσο έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του διατηρώντας τον Ηρακλή στο παιχνίδι και στην τελευταία φάση του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπειτα από φάουλ που κέρδισαν από τα δεξιά και αναταραχή στην περιοχή του Δικέφαλου κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Μπαρτολίνι και υποψία επιθετικού φάουλ, καθώς δύο παίκτες του Ηρακλή κινήθηκαν προς τον Ολσεν «μπλοκάροντας» την έξοδό του.

Ο ΠΑΟΚ μένοντας στο 3-3 δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα του Ηρακλή ωστόσο συνέχισε το αήττητο σερί του επί των κυανόλευκων, οι οποίοι πανηγύρισαν για τελευταία φορά νίκη επί του Δικέφαλου τον Ιανουάριο του 2008.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Τζαβέλλας, Κόστα (62’ Αθανασιάδης), Βίτορ, Λέοβατς, Τζιόλης, Σάμπο, Ροντρίγκες, Πέλκας (72’ Κάτσε), Μακ (83’ Γκολάσα), Μπερμπάτοφ.

Ηρακλής: Περνίς, Σαραμαντάς (82’ Περόνε), Μπαρτολίνι, Στάμου, Μπουκουβάλας, Μακρής, Ιντζόγλου (82’ Ρομάνο), Πασάς, Μπουλούτ (62’ Πορτουλίδης), Κυριακίδης, Βέλλιος.