Δοκάρια
0

ΠΑΟΚ γιατί το άξιζε

23.09.2015

Μια πανάξια νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με 2-1 απέναντι στην ΑΕΚ. Οτιδήποτε άλλο και αν συνέβαινε θα ήταν μια παραβίαση της ποδοσφαιρικής λογικής αν και φυσικά αυτό φέτος συνέβη στα ματς του Δικεφάλου.

Για ακόμη μια φορά ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο, την κυκλοφορία από άξονα και άκρα, τις μεγάλες φάσεις, ενώ δέχτηκε… 1,5 τελική πριν βρεθεί πίσω στο σκορ!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ βρήκε συχνά διαδρόμους στην άμυνα της ΑΕΚ, όμως δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στις μεγάλες ευκαιρίες του Μακ, του Ροντρίγκες, του Πέλκα και του Κλάους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και η ΑΕΚ πέρα από ένα φάουλ στα πρώτα λεπτά, δεν σημάδεψε την εστία του Όλσεν.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, αλλά σε μια στημένη μπάλα, ο Αραβίδης «τρύπωσε» στην άμυνα του ΠΑΟΚ στο 47ο και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του ματς. Όσοι φοβήθηκαν ότι θα επαναληφθεί και πάλι η κακοτυχία για τον Δικέφαλο και θα αντιστραφεί η ψυχολογία διαψεύστηκαν. Η κερκίδα δε σταμάτησε παρά το γκολ της ΑΕΚ να ενθαρρύνει του ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ και γρήγορα ήρθε η ανατροπή.

Σε μια από τις πολλές επιθετικές ενέργειες, ο Ροντρίγκες επωφελήθηκε από την προσπάθεια του Μακ και ισοφάρισε στο 64ο λεπτό και έδειχνε να έχει την ψυχολογία και πάλι με το μέρος του. Η είσοδος του Μπερμπάτοφ έδωσε μια ακόμη λύση μέσα στην περιοχή και η δύσκολη κεφαλιά του Βούλγαρου έφερε τη δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, που εκμεταλλεύτηκε ο -κορυφαίος στο κέντρο- Αλέξανδρος Τζιόλης για να κερδίσει το πέναλτι. Ο Κλάους πέτυχε από την άσπρη βούλα να σκοράρει το δεύτερό του γκολ στο πρωτάθλημα και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πατήσει την περιοχή του Όλσεν, όσο δεν έκανε σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά η απόκρουση του Σουηδού τερματοφύλακα στις καθυστερήσεις ήταν καθοριστική, όσο και η τελευταία συγκίνηση σε ένα ματς που βρήκε τον ΠΑΟΚ να κερδίζει δίκαια και να φτάνει τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Ροντρίγκες, Τζιόλης, Σάμπο (Κάτσε 46′), Κωνσταντινίδης (Μπερμπάτοφ 59′), Πέλκας, Μακ, Αθανασιάδης (Μαλεζάς 89′)

AEK: Μπαρόχα, Γκάλο, Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σιμόες, Γιόχανσον, Ανάκογλου Πλατέλλας 76′), Μπουονανότε (Μάνταλος 67′), Βάργκας (Μπαρμπόσα 56′), Αραβίδης