Δοκάρια
0

Τον "κόβουν" οι τραυματισμοί

30.01.2016

Καμιά φορά δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν ματς σαν το σημερινό ΠΑΟΚ-Ατρόμητος, που έληξε ισόπαλο με 1-1.

Και δεν υπάρχουν λόγια να εξηγήσουν πως ο Δικέφαλος μετά από ένα πληθωρικό πρώτο ημίχρονο, με πολλές όμορφες ενέργειες, καθαρές φάσεις, με γκολ, με πετυχημένες κομπίνες στις στημένες φάσεις, με μόνιμη παρουσία στην αντίπαλη περιοχή και με αντίπαλο ομάδα που έκανε την πρώτη της τελική στο 44′, δεν κατάφερε να φύγει νικητής.

Ένας ΠΑΟΚ που έπρεπε να διαχειριστεί και την αναγκαστική αλλαγή δυο απ τους πιο δραστήριους ποδοσφαιριστές του, του Ζάιρο και του Ροντρίγκες, γεγονός που ανέκοψε τον ρυθμό που είχε βρει η ομάδα του Τούντορ στο πρώτο μέρος του ματς και μέχρι το 55′.

Απο εκείνο το σημείο και μετά ο Ατρόμητος ισορρόπησε τα ποσοστά κατοχής, χωρίς όμως να βγάλει φάση για γκολ, τουλάχιστον μέχρι το 81ο. Σ´ εκείνο το σημείο και από μια «σκοτωμένη» σέντρα ο Λαζαρίδης ισοφάρισε το ματς αφήνοντας ελάχιστα περιθώρια στους γηπεδούχους να βρουν ένα δεύτερο γκολ.

Με τους δυο νέους τραυματίες από το σημερινό ματς μεγαλώνει δραματικά το απουσιολόγιο, με τον Ίγκορ Τούντορ να πρέπει να βρει τρόπους να διατηρήσει τη συνοχή της ομάδας σε μια δύσκολη περίοδο, με τον Δικέφαλο ωστόσο να εξακολουθεί να κυνηγά τους στόχους του, έστω και κόντρα σε κάθε αντιξοότητα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚΒελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Κοροβέσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Ζάιρο (27′ Μυστακίδης), Ροντρίγκες (57′ Γκολάσα), Μακ

Ατρόμητος: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Στοιτσεφ, Ούμπιντες, Κεϊτά, Μπάλλας (46′ Μπρίτο), Λε Ταλέκ (64′ Παπαδόπουλος) και Ναπολεόνι (86′ Κοντοές)