0
Match Report

Χάνει από τον εαυτό του

14.02.2016

Σε ένα ακόμη αυτοκτονικό βράδυ ο ΠΑΟΚ με 14 τελικές, 3-4 μεγάλες ευκαιρίες, καθαρό γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ποσοστό κατοχής της μπάλας 63%, έχασε με 0-1 από τον Ηρακλή των 5 σουτ.

Ο Δικέφαλος πλήρωσε την αναποτελεσματικότητά του, την έλλειψη ρυθμού και την ανισορροπία που προκύπτει από τις επί μακρόν απουσίες λόγω τραυματισμών.

Ο Ίγκορ Τούντορ επέστρεψε στο 3-5-2 για να καλύψει την έλλειψη από εξτρέμ και με τον Μπερμπάτοφ στην φυσική του θέση. Ο Βούλγαρος σταρ ήταν αυτός που έχασε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες. Ξεκίνησε με μια κεφαλιά εξ επαφής και μια άστοχη προσπάθεια να τελειώσει ένα τετ α τετ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ίδιος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε εξ επαφής κεφαλιά στην επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά του Μυστακίδη το οποίο ακυρώθηκε… μαγικά ως οφσάιντ, καθώς ο σκόρερ καλυπτόταν κανονικά (σε αντίθεση με τον Μπέρμπα που όμως δεν επηρέαζε τη φάση).

Ο Δημήτρης Πέλκας ολοκλήρωσε το καρέ των χαμένων ευκαιριών με πλασέ στο δοκάρι και κάπου εκεί το βάρος του άγχους έκανε δυσκολότερο το έργο της ομάδας.

Οι παίκτες του Ηρακλή που περίμεναν στο μισό γήπεδο και έψαχναν την κόντρα επίθεση. Αυτή τους βγήκε δυο φορες στο ματς, όλες στην επανάληψη, με τον Βέλλιο να νικιέται τον Βελλίδη την πρώτη φορά, τον Λεοζίνιο όμως να ευστοχεί στο 73′ στο πλασέ που επιχείρησε.

Δυστυχώς αυτή ήταν μια από τις πολλές φορές που ο ΠΑΟΚ ήταν στατιστικά και ουσιαστικά καλύτερος αλλά έχασε. Και πλέον οι βαθμολογικές αυτές απώλειες αποκτούν μεγαλύτερη σημασία στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ:  Βελλίδης, Κίτσιου (Χαρίσης 64′), Χατζηισαΐας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κάτσε, Λέοβατς (Μυστακίδης 46′), Πέλκας και Μπερμπάτοφ (Γκολάσα 79′)

Ηρακλής: Περνίς, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (Ιντζόγλου 62′), Λεοζ