Δοκάρια
0

Κρύα ήττα…

04.10.2015

Σε μια άψογη ατμόσφαιρα στη γεμάτη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο σερί του στο πρωτάθλημα και ηττήθηκε 0-2 από τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και βάσει στατιστικής έγειρε ελαφρώς υπέρ του Δικεφάλου, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε γκολ στις πρώτες του ευκαιρίες και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του ως το τέλος.

Με την κατοχή υπέρ του και 6-5 τελικές προσπάθειες ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ευρισκόμενος πίσω στο σκορ με 2-0, μετά από γκολ του Ιντέγιε και του Μιλιβόγεβιτς με κεφαλιά. Αντίθετα, ο Μακ, ο Κλάους και ο Πέλκας νικήθηκαν για…λίγο από τον Ρομπέρτο (Vodafone Man of the Match) ή την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Ο Ίγκορ Τούντορ έβαλε τον Μπερμπάτοφ από την αρχή της επανάληψης, ο Βούλγαρος βοήθησε να κρατηθεί η μπάλα πιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή, αλλά και να γίνουν περισσότερες οι καλές ευκαιρίες. Με μεγαλύτερες στιγμές το σουτ του Κλάους που βγάζει ο Κασάμι στη γραμμή, την καρφωτή κεφαλιά του Τζιόλη που σταματάει ο Ρομπέρτο, όπως και το σουτ του Βίτορ στην επαναφορά.

Η Τούμπα χειροκρότησε στο τέλος την προσπάθεια της ομάδας, όπως όμως ανταπέδωσαν και οι ποδοσφαιριστές, ευχαριστώντας για την μοναδική συμπαράσταση και συμπεριφορά, σε ένα ακόμη όμορφο στιγμιότυπο ενός ματς που ξεκίνησε με τη συγκινητική στιγμή των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων να εναποθέτουν λουλούδια στο μνημείο για τα έξι αδικοχαμένα αετόπουλα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης, Ροντρίγκες, Κωνσταντινίδης (Κίτσιου 28′, Ζάιρο 73′), Μακ, Πέλκας, Αθανασιάδης.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μασουακού, Σιόβας, Μποτία, Ελαμπελαουί (Σαλίνο 86′), Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σέμπα, Φορτούνης (Καμπιάσο 63′), Ντουρμάζ, Ιντέγε (Φιμπόνγκασον 68′)