Δοκάρια
0

Εβδομάδα εννέα βαθμών

06.12.2015

Σπουδαία και καθόλου εύκολη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ με 2-1 επί του Πανιωνίου στην Τούμπα και έκλεισε μια δύσκολη εβδομάδα με την τρίτη του νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήρθαν στην Τούμπα για να υπερασπιστούν την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα και παρατάχθηκαν με το γνωστό τους στυλ, οργανωμένοι πίσω από τη μπάλα και με στόχο μια μεγάλη μπαλιά στους Μπουμάλ και Καραμάνο για την αντεπίθεση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά, με στόχο την κυριαρχία και την προσπάθεια διάσπασης μιας πολυπρόσωπης άμυνας. Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 11′ με τον Μακ, αλλά δεν κατάφερε να πατήσει σ´ αυτό το πλεονέκτημα. Οι Νεοσμυρνιώτες ισορρόπησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχασε μερικές ακόμη ευκαιρίες (κυρίως από στημένες φάσεις), ενώ και τα λίγα σουτ του Πανιωνίου ήταν ακίνδυνα.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε αμέσως, με φάουλ δώρο του διαιτητή Βάτσιου στον Πανιώνιο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Οικονόμου στο 46′. Ο Τούντορ ανακάτεψε γρήγορα την τράπουλα, έβαλε Σάμπο και Κωνσταντινίδη (ο Κάτσε είχε μπει στο ημίχρονο) και γύρισε τη διάταξη σε 4-3-3. Οι νεοεισελθόντες έδωσαν ρυθμό, ο Δικέφαλος πήρε ξανά μέτρα στο γήπεδο και παρά το άγχος από την ανάγκη για βαθμολογική αναρρίχηση έβγαλε φάσεις.

Σε μια από αυτές στο 79′ ο Κωνσταντινίδης σέντραρε γλυκά, ο Τζαβέλλας έκανε ωραία κίνηση και «έσπασε» το οφσάιντ του αντιπάλου και με ζυγισμένη κεφαλιά έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε την κούραση και το άγχος μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Τούμπα και μετά από καιρό κέρδισε τρια ματς σε μια εβδομάδα, πατώντας την 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Βίτορ (60′ Kωνσταντινίδης), Γκολάσα (46′ Κάτσε), Τζιόλης, Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ, Πέλκας (55′), Αθανασιάδης.

Πανιώνιος: Διούδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Αργυρόπουλος, Μασούρας (74′ Καθάριος), Μπουμάλ, Σιώπης, Κόρμπος (83′ Βιγιάλμπα), Καραμάνος (55′ Χαλκιαδάκης), Ανσαριφάρντ.