Δοκάρια
0

Με 3 βαθμούς στην τσέπη

20.12.2015

Με νίκη έκλεισε το 2015 ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 1-0 του Πλατανιά που ήρθε στην Τούμπα για να παίξει ποδόσφαιρο και εν μέρει το κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην έγιναν απειλητικοί, όμως άγχωσαν τον Δικέφαλο που και πάλι σπατάλησε τις πρώτες του μεγάλες ευκαιρίες (Κλάους και Μακ) και έβαλε δύσκολα.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε υπεροχή, είχε μια τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Κλάους και 2-3 καλές ενέργειες που θα μπορούσαν να του δώσουν το προβάδισμα.

Αφού αυτό δεν επιτεύχθηκε, η επανάληψη ήταν εξ ορισμού δύσκολη, καθώς είναι εμφανές ότι η κόπωση και οι απουσίες στοιχίζουν στην ομάδα ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

Ήταν εμφανές ότι ένα γκολ θα κρίνει την αναμέτρηση κι ο Μακ ήταν αυτός που θα μπορούσε να το έχει πετύχει. Αφού δεν το κατάφερε, η λύση δόθηκε από την εύστοχη εκτέλεση του Κλάους σε πέναλτι που κέρδισε ο Τζαβέλλας.

Τα τελευταία λεπτά βγήκε το ένστικτο αυτοσυντήρησης της ομάδας που αμύνθηκε για να διατηρήσει το σκορ, σε ένα απόγευμα που η τύχη γύρισε την πλάτη της, όπως μαρτυρούν οι τραυματισμοί του Κωνσταντινίδη (δυστυχώς ο νεαρός αμυντικός κινδυνεύει να χάσει τη σεζόν) και Όλσεν (χτύπημα στην περόνη) που αντικαταστάθηκαν.

Το τέλορ του πρώτου γύρου βρίσκει τον ΠΑΟΚ με 26 βαθμούς, αρκετά λιγότερους απ’ όσο άξιζε, αλλά και με εμφανή τα σημάδια της κόπωσης ενός εξαμήνου-φωτιά, με την ομάδα να έχει ήδη αγωνιστεί 30 ματς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ολσεν (62′ Μελίσσας), Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (22′ Σκόνδρας), Τσίμιροτ, Πέλκας (70′ Μπερμπάτοφ), Τζιόλης, Μυστακίδης, Λέοβατς, ΑθανασιάδηςΜακ.

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Μπανανά, Ιτούα (78′ Ντίνας), Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (86′ Πάγκαλος), Μιλούνοβιτς (70′ Ανγκούλο), Μουνάφο, Σελίν, Ράμος.