Δοκάρια
1

Σοκ στις καθυστερήσεις

20.01.2016

Σε ένα πολύ ανοιχτό ματς, με πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες, Ξάνθη και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις.

Η Ξάνθη ξεκίνησε το παιχνίδι με ευκαιρίες στο πρώτο 25λεπτο, εκμεταλλευόμενη το «κρύο» ξεκίνημα του Δικεφάλου. Όσο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από αυτές έδινε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ των αρκετών αλλαγών να βρει τα πατήματά του και να ισορροπήσει το ματς.

Αυτό έγινε μετά το πρώτο 25λεπτο, με τον Μυστακίδη να αποδεικνύεται ο πιο κομβικός επιθετικά ποδοσφαιριστής. Αρχικά εκτελώντας στο δοκάρι με το αριστερό και στη συνέχεια σκοράροντας με όμορφη κεφαλιά από σέντρα του Κοροβέση. Απο εκείνο το σημείο και ως το τέλος του ματς ο ΠΑΟΚ ήταν ο κυρίαρχος του γηπέδου.

Παρότι στην επανάληψη η Ξάνθη ξεκίνησε με δοκάρι, αυτή ήταν και η μόνη φάση της. Ο Τούντορ «φόρτωσε» τον άξονα, ενίσχυσε την άμυνα και διατήρησε τον έλεγχο του ματς, χάνοντας και 1-2 μεγάλες ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα.

Κι αφού δεν το πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ήρθε η ώρα για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν κόντρα στη ροή του ματς στις καθυστερήσεις, με κεφαλιά του Σολτάνι.

Το ματς τελείωσε με μια μεγάλη ευκαιρία του Ροντρίγκες να δώσει τη νίκη, το σουτ του όμως αποκρούστηκε από τον Τσενάμο.

Η ισοπαλία έτσι όπως ήρθε δεν άφησε ικανοποιημένο τον Ίγκορ Τούντορ, όμως η ομάδα πρέπει άμεσα να συγκεντρωθεί στο επόμενό της δύσκολο εκτός έδρας ματς στην Αθήνα εναντίον της ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

SKODA Ξάνθη: Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (Χερέα 62′), Νιέτο (Τριάδης 58′), Ορφανίδης, Γούτας, Καπετάνος (Σκούρτης 72′) και Λισγάρας

ΠΑΟΚ:  Ολσεν, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μυστακίδης (Ζάιρο 87′), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κοροβέσης, Σάμπο (Βίτορ 46′), ΚίτσιουΠέλκας (Ροντρίγκες 58′)