Δοκάρια
0

Άνετη επισφράγιση του εισιτηρίου

27.08.2015

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Κοπεγχάγη με δύο στόχους και με το 1-1 στο Μπρόντμπι Στάντιον πέτυχε και τους δυο: αυτονόητα να σφραγίσει το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και επιπλέον να αποδείξει ότι κανένα 5-0 και καμία έδρα δεν «λυγίζουν» την νοοτροπία νικητή που προσπαθεί να εμφυσήσει ο Ίγκορ Τούντορ στην ομάδα του.

Το ματς τουλάχιστον για 60 λεπτά δεν ήταν κακό, παρότι και οι δυο ομάδες ήξεραν ότι επρόκειτο για τυπική διαδικασία όσον αφορά την πρόκριση. Και πάλι όμως είδαμε τον ΠΑΟΚ σε μεγαλύτερα σημεία του ματς να είναι κυριαρχικός και να επιβάλλει την αγωνιστική του ταυτότητα στο (καταπληκτικό) χορτάρι του γηπέδου.

Φάσεις πολλές δεν έβγαλε, αντίστοιχα φάσεις πολλές δεν δέχτηκε και δυο στημένες φάσεις καθόρισαν το αποτέλεσμα. Ο Ρικάρντο Κόστα με μια πολύ όμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό και οι Δανοί ισοφάρισαν, με σουτ του Ρασάνι έξι λεπτά αργότερα.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε ως το τέλος, με τον Δικέφαλο να διαχειρίζεται έξυπνα το σκορ και τους χώρους και να παίρνει την πρόκριση στην φάση των ομίλων.

Οι συνθέσεις:

Μπρόντμπι: Ρένοβ, Άλμπρεχτσεν, Λάρσον, Ντουρμίσι, Ερνσκοβ, Ρασάνι, Φίρι (82′ Χολστ), Νόργκααρντ, Χουλσάγκερ, Έρικσον (72′ Πούκι), Σβαρτς (60′ Ελμάντερ)

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (64′ Κ.Σαββίδης), Κίτσιου, Κάτσε, Τζιόλης (64′ Μακ), Ροντρίγκες, Μυστακίδης, Κουλούρης (76′ Δεληγιαννίδης)