Match Report

Έκανε το πρώτο βήμα

24.07.2018

Σε μια από τις χειρότερες μέρες στην σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ ήταν υποχρεωμένος να διεκδικήσει μια σπουδαία ευρωπαϊκή πρόκριση, απέναντι σε μια πολύ έμπειρη ομάδα.

Ο Δικέφαλος έκανε το καθήκον του κερδίζοντας σε μια γεμάτη Τούμπα και πρόσφερε (μαζί με τα έσοδα του αγώνα) και μια νίκη στους δοκιμαζόμενους συμπατριώτες μας. Το 2-1 ήρθε μέσα από μεγάλη προσπάθεια και ο ΠΑΟΚ δείχνει έτοιμος να κάνει το επόμενο βήμα την επόμενη Τετάρτη στην Ελβετία.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Στόκερ να αστοχεί από καλή θέση πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης.

Έκτοτε ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε, πήρε την κατοχή της μπάλας και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βαρέλα με δύο κεφαλιές και ο Κάνιας με δυνατό σουτ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια έδωσαν τις πρώτες προειδοποιητικές βολές, με τον Ισπανό να είναι αυτός που θα έγραφε την ιστορία του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα απίθανο σουτ από μεγάλη απόσταση ο μέσος του Δικεφάλου άνοιξε στο 32′ το σκορ, με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα, παρά τις προσπάθειες του Λημνιού και του Βιεϊρίνια .

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκαν δυνατά και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Όμλιν να αντιδρά σωστά στις προσπάθειες των Μαουρίσιο και Λημνιού.

Όσο τα λεπτά περνούσαν ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει το παιχνίδι και να βρίσκει και δεύτερο γκολ στο 80′ με τον Πρίγιοβιτς να συνεργάζεται με τον Λημνιό και με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ να γράφει το 2-0.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους όταν μία σέντρα που κόντραρε βρήκε τον Αγιέτι, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια , Κάνιας, Μαουρίσιο, Ζαμπά (72’ Ελ Καντουρί), Πέλκας, Λημνιός (90’ Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς.

Βασιλεία: Όμλιν, Φράι, Ζούφι, Στόκερ, Ριβέρος, Σούτσι, Ομπερλίν (62’ Καλούλου), Ντιέ, Μπαλάντα, Πετρέτα (44’ Κάισερ), Αγιέτι (90’ Μπουά).