Δοκάρια
0

Δεύτερος, άνετος και άστοχος

03.05.2015

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο και πήρε μια δίκαιη νίκη επί του Λεβαδειακού, πολύ πιο άνετη από ότι δείχνει το τελικό σκορ, που έμεινε στο ισχνό 1-0.

Δράστης και πάλι ο Δημήτρης Παπαδόπουλος που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν την τιμωρία του και με δικό του γκολ, αυτή τη φορά με πέναλτι στο 43′, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Γεωργιάδη κράτησαν και πάλι την αμυντική τους συμπεριφορά σε υψηλά επίπεδα και δεν κινδύνεψαν από τους φιλοξενούμενους σε καμία φάση του παιχνιδιού. Σε αντίθεση με προηγούμενα ματς μάλιστα, ο Δικέφαλος στο πρώτο ειδικά ημίχρονο, είχε επιθετικότητα, είχε φάσεις και μάλιστα με προσπάθειες από τις δυο πτέρυγες αλλά και από τον άξονα. Παρότι στις 12 τελικές του πρώτου ημιχρόνου, πάνω από τις μισές ήταν καθαρές ευκαιρίες το σκορ έμεινε στο 1-0 από το πέναλτι του Παπαδόπουλου (Δείτε εδώ τα συνολικά στατιστικά της αναμέτρησης).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν να επιτεθούν περισσότερο αλλά και πάλι την κατοχή και τις φάσεις τις είχε ο ΠΑΟΚ, έστω κι αν τις σπατάλησε. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό στην επανάληψη και το αποτέλεσμα φέρνει τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και το Λεβαδειακό να παίζει την κατηγορία στην τελευταία αγωνιστική.