Δοκάρια
0

Δεύτερη φιλική νίκη στην Ολλανδία

12.07.2017

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 της Φένλο στο Άρνεμ και πέτυχε την δεύτερη νίκη του, στα τρία πρώτα φιλικά προετοιμασίας στην Ολλανδία.

Ο Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς επέστρεψε στο αγαπημένο του 4-4-2 δίνοντας φανέλα βασικού σε παίκτες που αγωνίστηκαν για λίγο ή καθόλου κόντρα στην Γάνδη. Η εμφάνιση της ομάδας δεν ήταν η αναμενόμενη, με τα πόδια των παικτών να είναι βαριά από τις σκληρές προπονήσεις των προηγούμενων ημερών.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 7′ είχε δοκάρι με τον Πέδρο Ενρίκε, μετά από σουτ από πλάγια θέση. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα, αλλά χωρίς επιτυχία, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να κινδυνεύει αλλά να διορθώνει τα όποια λάθη της. Ο Κουλούρης σπατάλησε μία καλή ευκαιρία μετά από ενέργεια του Μπίσεσβαρ και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Σιαμπάνης έκανε σωτήρια επέμβαση για να κρατήσει το παιχνίδι στην λευκή ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος ο Στανόγεβιτς φρέσκαρε την ομάδα, αλλάζοντας τους τέσσερις της επίθεσης και τον Λέοβατς και χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον Μακ και τον Πρίγιοβιτς ταυτόχρονα στο παιχνίδι. Η Φένλο έδειξε να πατά καλύτερα στο πρώτο μισό της επανάληψης χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει στο γκολ, το οποίο κατάφερε να πετύχει ο ΠΑΟΚ στο 70′. Ο Πούγγουρας ξεδίπλωσε ωραία το παιχνίδι από την άμυνα, ο Μακ έβγαλε κάθετη στον Κάμπος, αυτός μπήκε στην περιοχή, έπιασε καλό σουτ, ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά, αλλά η μπάλα έφτασε στον Πρίγιοβιτς ο οποίος εκτέλεσε για το 1-0.

Από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να βρει κι άλλα γκολ. Η επιθετική εικόνα βελτιώθηκε, χωρίς όμως να δημιουργηθούν πολλές φάσεις. Την πιο σημαντική από αυτές την έχασε ο Πέλκας στις καθυστερήσεις όταν ο τερματοφύλακας της Φένλο, εξουδετέρωσε το σουτ του.