Δοκάρια
0

Συνεχίζει ακάθεκτος

24.11.2018

Με νίκη μπήκε στην τελευταία σειρά παιχνιδιών του πρώτου μισού της φετινής σεζόν ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης στο γήπεδο της Τούμπας για την 11η αγωνιστική της Super League Σουρωτή.

Η αποστολή σε καμία περίπτωση δεν ήταν εύκολη εξ αρχής. Το πρώτο παιχνίδι μετά την διακοπή για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων κρύβει πάντα παγίδες, πόσο μάλλον όταν έχεις απέναντι σου μία ομάδα, που ήρθε στην Θεσσαλονίκη, όντας αήττητη εκτός έδρας, και μάλιστα έχοντας δεχθεί μόνο ένα γκολ μακριά από τα Πηγάδια.

Η Ξάνθη ήρθε με ξεκάθαρους αμυντικούς στόχους στην Τούμπα, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ για ένα ημίχρονο, αλλά ο Δικέφαλος του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει αποδείξει ότι τα δύσκολα του… πάνε.

Με τον Στέλιο Κίτσιου στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Μαουρίσιο ξανά στην 11άδα σε παιχνίδι πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε την ομάδα του με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα και έψαξε την κόντρα. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Λουτσέσκου έψαξαν τρόπους για να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των Ακριτών.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 18′ με απευθείας φάουλ του Πέλκα, στο 30′ ο Πασχαλάκης έκανε μία σπουδαία επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά και στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ σπατάλησε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες με Πρίγιοβιτς, Μπίσεσβαρ και Κίτσιου, που δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Η επανάληψη όμως ξεκίνησε ιδανικά. Ο Βιεϊρίνια που στην ανάπαυλα μπήκε στη θέση του Κίτσιου, επιστρέφοντας μετά τον τραυματισμό του, έβγαλε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Πρίγιοβιτς και αυτός δεν αστόχησε για το 1-0 στο 47′.

Τα πόδια των παικτών του Λουτσέσκου «λύθηκαν» και ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι ψάχνοντας ένα ακόμα τέρμα που θα κλειδώσει την νίκη. Αυτό ήρθε στο 65′ με τον Μαουρίσιο. Ο Βραζιλιάνος μέσος με μία άψογη εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Ζίφκοβιτς και ουσιαστικά τελείωσε πρόωρα το παιχνίδι.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος κατέβασε ταχύτητα και με το μυαλό πλέον στραμμένο και στην μάχη της Πέμπτης με την Τσέλσι και με άριστη διαχείριση έφτασε σε ένα ακόμα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (58’ Τόσκα), Κρέσπο, Κίτσιου (46’ Βιεϊρίνια ), Κάνιας, Μαουρίσιο (75’ Βέρνμπλουμ), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Κοβάσεβιτς (82’ Μελιόπουλος), Καμαρά, Γέντρισεκ, Καντά (56’ Σαρπόνγκ), Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο (69’ Μπρίτο).