0
Match Report

"Καθάρισε" από νωρίς

23.04.2017

Πιστός στις συνήθειές του ο ΠΑΟΚ πήρε άλλη μια γρήγορη νίκη, αυτή τη φορά, κόντρα στον Πλατανιά με1-3 για την 29η αγωνιστική της Super League.

Όντας ιδιαίτερα αποφασιστικός κι εξαιρετικά ουσιαστικός, εφάρμοσε τη γνωστή του τακτική, αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και «καθαρίζοντας» έτσι ακόμη μια αναμέτρηση.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Δικέφαλος «άνοιξε» το σκορ, έπειτα από έναν ωραίο συνδυασμό μεταξύ των Αθανασιάδη, Κίτσιου και Ουάρντα, με τον τελευταίο να σκοράρει με συρτό πλασέ από τη μεγάλη περιοχή.

Ο διπλασιασμός των αγωνιστικών λεπτών έφερε και διπλασιασμό των «ασπρόμαυρων» τερμάτων, αφού στο 8’ ο Κάμπος, εκμεταλλευόμενος λάθος γύρισμα των γηπεδούχων στον τερματοφύλακά τους, πλάσαρε σε άδεια εστία για το 0-2!

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός, όπως ήταν φυσιολογικό, μετά τα δύο γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ, σταδιακά έπεσε, με την ομάδα, ωστόσο, να κρατά το σημαντικό προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτό οι Ασπρόμαυροι, αφού «απέκρουσαν» ορισμένες απειλητικές επισκέψεις του Πλατανιά, «χτύπησαν» και πάλι στο 63’ με τον Ουάρντα, αυτή τη φορά, σε θέση δημιουργού. Την παράλληλη μπαλιά του Αιγύπτιου κοντρόλαρε ο Κίτσιου για να πλασάρει εύστοχα ο Σάκχοφ, αποφεύγοντας τον προσωπικό του αντίπαλο, κάνοντας το 0-3!

Σε διάστημα δύο λεπτών ο Δικέφαλος απείλησε, εκ νέου, αρχικά με σουτ του Κάτσε πάνω στον Κοκκαλά στο 73’ κι έπειτα με κεφαλιά του Βαρέλα, την οποία έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Αποστολόπουλος.

Ο Μενδρινός ήταν αυτός, που μείωσε στο τελικό 1-3 για λογαριασμό του Πλατανιά στο 78’. Ενώ, η επιστροφή του Πρίγιοβιτς στην ενεργό δράση, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στην κλείδα, συνοδεύτηκε από μια σημαντική ευκαιρία για τέταρτο γκολ, αλλά το κοντινό του πλασέ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοκκαλάς στο 88’.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, που φανερώνει ότι είναι ισχυρός κι αποφασισμένος να παλέψει σε όλα τα «μέτωπα».

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας, Στάθης (72’ Αποστολόπουλος), Μουνάφο, Μαραγκός(21’ Μενδρινός), Γιορέντε (81’ Παπανικολάου), Ντεβέσα, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Σάκχοφ (70’ Κάτσε), Μπίσεσβαρ (57’ Μαλεζάς), Ουάρντα, Κάμπος, Αθανασιάδης (65’ Πρίγιοβιτς).