Δοκάρια
1

Η Ευρώπη έχει δρόμο ακόμη

24.11.2016

Σε έναν αγώνα με πολλές συγκινήσεις κι εναλλαγή συναισθημάτων ο ΠΑΟΚ απέδρασε με τεράστιο «διπλό» και 2-3 από το Αρτέμιο Φράνκι κόντρα στη Φιορεντίναστo πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του EuropaLeague.

Με τον τρόπο αυτό αύξησε κατακόρυφα τις πιθανότητές του για πρόκριση στους «32» του θεσμού, αποδεικνύοντας, για μια ακόμη φορά, ότι η φανέλα του ζυγίζει πολλά κιλά στην Ευρώπη!

Πραγματοποιώντας το ιδανικότερο ξεκίνημα, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο κι «άνοιξε» το σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σάκχοφ εκμεταλλεύτηκε ενστικτώδη απόκρουση του Λεντσερίνι σε αρχικό σουτ του Κάμπος κι έκανε από κοντά το 0-1. ενώ, τρία λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, αφού ο Ροντρίγκες με δυνατό σουτ από τα αριστερά τράνταξε το δοκάρι του Ιταλού τερματοφύλακα!

Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Φιορεντίνα να τα «βάλει» με τα «ασπρόμαυρα» δοκάρια, αρχικά, με τον Κριστόφορο, που σημάδεψε μ’ ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής το οριζόντιο δοκάρι του Μπρκιτς, στο 19’. Αλλά και τον Βετσίνο σε πανομοιότυπη φάση στο 21’ με τη μπάλα να πέφτει στο έδαφος, χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν πέρασε τη γραμμή και τον Μπρκιτς να διώχνει.

Αφού γλίτωσε την ισοφάριση, ο ΠΑΟΚ «ξαναχτύπησε» με μια αντεπίθεση στο 27′ και σέντρα από τον Ροντρίγκες, που έστρωσε στον Κάμπος κι εκείνος με σουτ νίκησε τον Λετσερίνι, κάνοντας το 0-2! Όμως, δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός και στο 32’, όταν οι Ιταλοί, που πίεζαν ασφυκτικά, μείωσαν σε 1-2 με σουτ του Μπερναρντέσκι σ’ έναν αγώνα, που είχε αποκτήσει δαιμονιώδη ρυθμό.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για το Δικέφαλο, αφού γνώρισε την ισοφάριση στο 50’, με πρωταγωνιστή τον Μπαμπακάρ, που κέρδισε τη μονομαχία με τον Κρέσπο και σούταρε, νικώντας τον Μπρκιτς. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, οι «ασπρόμαυροι» έχασαν μοναδική ευκαιρία να ξαναπάρουν «κεφάλι» στο σκορ με τον Ροντρίγκες να μην εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Λετσερίνι, ο οποίος πλασάροντας, σημάδεψε τον Τόμοβιτς, που έδιωξε μπροστά στην εστία της Φιορεντίνα.

Σημαντική ευκαιρία απώλεσε ο ΠΑΟΚ και στο 76’, όταν εκδηλώνοντας μια ακόμη ωραία αντεπίθεση, ο Τιαμ πλάσαρε από δύσκολη θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.Το καλύτερο, όμως, το κρατούσε για το τέλος, όταν ο Ροντρίγκες μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ έκανε το 2-3 για τον ΠΑΟΚ, χαρίζοντάς του την πρώτη του νίκη σε ιταλικό έδαφος!

Οι συνθέσεις:

Φιορεντίνα: Λετσερίνι, Τόμοβιτς, Αστόρι, Ροντρίγκες, Μίλιτς (51’ Κιέζα), Κριστόφορο (66’ Σάντσεζ), Μπάντελι, Τέγιο (82’ Ίλισιτς), Βεσίνο, Μπερναρντέσκι,Μπαμπακάρ.

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σάκχοφ (82’ Μυστακίδης), Κάνιας, Ροντρίγκες, Κάμπος (71’ Πέλκας), Κουλούρης (61’ Τιάμ).