Δοκάρια
2

Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε, ο Πανιώνιος ευστόχησε

03.04.2016

Την ήττα με 3-1 από τον Πανιώνιο υπέστη ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, με τους γηπεδούχους ειδικά στην επανάληψη να παρουσιάζουν ευστοχία…ελεύθερων βολών και να εξασφαλίζουν την είσοδό τους στην πεντάδα.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς δεν ήταν κακή, ούτε της έλειψε πάθος. Μπορεί το πρώτο ημίχρονο και για τους δυο αντιπάλους να μην είχε καλό ρυθμό ή σπουδαίες φάσεις, ωστόσο βρήκε τον Πανιώνιο να προηγείται με γκολ του Μπακασέτα με σουτ μέσα από την περιοχή στο 39ο, με τον Βίτορ να χάνει τη μπάλα ίσως και με φάουλ έξω από την περιοχή. Ο ίδιος παίκτης είχε και φαουλ στο δοκάρι.

Η επανάληψη βρήκε τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει γρήγορα με όμορφη γυριστή κεφαλιά του Τζιόλη στο 52′ και να πιέζει για να πάρει τους τρεις πόντους. Στο καλό του διάστημα δέχτηκε όμως ένα ακόμη «κρύο» γκολ από τον Μπακασέτα με μακρινό άπιαστο σουτ. Προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δοκάρι με τον Κοροβέση στο 74′, όμως το 3ο γκολ του Πανιωνίου με ατομική ενέργεια του Ανσαριφάντ στο 82ο τελείωσε τις όποιες ελπίδες για ανατροπή, παρά το δοκάρι από γύρισμα του Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ είχε 63%-37% κατοχή, 14-8 τελικές, ήταν όμως άστοχος σε σχέση με τον αντίπαλό του και πλέον χρειάζεται δυο νίκες στα δυο τελευταία ματς -και με την απόφαση για την αφαίρεση βαθμών να είναι σε εκκρεμότητα- για να εξασφαλίσει την είσοδο στην πρώτη πεντάδα.

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος: Διούδης, Τασουλής, Κόρμπος, Οικονόμου, Σιώπης, Πατσατζόγλου, Βλάχος, Καραμάνος (90’+1′  Αργυρόπουλος), Μασούρας (87′ Χαλκιαδάκης), Καθάριος (66′ Ανσαριφάρντ) και Μπακασέτας

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τζιόλης, Χαρίσης (46′ Ροντρίγκες), Κάτσε (89′ Αντόνις), Κοροβέσης (75′ Γκολάσα), Πέλκας και Αθανασιάδης