1
Match Report

Πήρε αυτό που ήθελε

29.05.2016

Με ένα πολύτιμο βαθμό επιστρέφει από το ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος 0-0 με την ΑΕΚ. Ο Δικέφαλος ήθελε να μείνει αήττητος για να παίξει τα ρέστα του την τελευταία αγωνιστική των Play Offs απέναντι στον Παναθηναϊκό και το πέτυχε.

Το ματς ήταν ιδιαίτερο εξ αρχής και παρά την κούραση των 22 ποδοσφαιριστών, ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να παίρνει τα ηνία και να φαίνεται πιο φρέσκος στην αρχή. Ήταν εξάλλου εκείνος που έκανε τις μεγάλες φάσεις του πρώτου ημιώρου, με σουτ του Ροντρίγκες στο δοκάρι και προβολή του Κλάους που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ανέστης.

Στο 32ο λεπτό και σε μια ανύποπτη φάση όμως, ο Γιώργος Τζαβέλλας υποχρεώθηκε να ανατρέψει τον Πέκχαρτ που έμπαινε μόνος του στην περιοχή του Γλύκου και να αποβάλλεται από τον Κομίνη. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς έστω και με παίκτη λιγότερο υπερασπίστηκε υποδειγματικά την εστία της, χωρίς να δεχθεί απειλή από τους γηπεδούχους, μέχρι οι ομάδες να αποσυρθούν για το ημίχρονο.

Με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, με αποβολή του Πέκχαρτ στο 50′. Ο υψηλόσωμος επιθετικός της ΑΕΚ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή χτύπησε στο στομάχι τον Βίτορ (η πρώτη για αγκωνιά στον Τζιόλη).

Με δεδομένη την κόπωση, αλλά και το γεγονός ότι η ισοπαλία βόλευε εξίσου την ομάδα, ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε το ματς ανάλογα. Η ΑΕΚ έγινε απειλητική με στημένες φάσεις και είχε δοκάρι με τον Αραβίδη, ενώ ο Εργκούς Κάτσε είχε ένα εκπληκτικό αριστερό βολέ που αποκρούστηκε από τον Ανέστη.

Το τελικό 0-0 εξασφαλίζει στον ΠΑΟΚ το δικαίωμα να καθορίσει εκείνος την τύχη του στο τελευταίο ματς εναντίον του Παναθηναϊκού. Ο αήττητος Δικέφαλος του Βλάνταν Ίβιτς, που ξεκίνησε με μειονέκτημα 2 βαθμών από τους ανταγωνιστές του, έχει 3 νίκες και δυο ισοπαλίες απέναντι σε ΠΑΟ και ΑΕΚ στις έδρες τους, παίζοντας για συνολικά 100 λεπτά με παίκτη λιγότερο σε αυτά τα ματς.

Είναι προφανές πως το τελευταίο ματς στην γεμάτη Τούμπα, είναι μια μεγάλη ευκαιρία να κλείσει η σεζόν με μια μεγάλη υπόσχεση για την επόμενη: την παρουσία του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Champions League!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ:  Ανέστης, Γκάλο, Αρθο, Κολοβέτσιος (89′ Μπουονανότε), Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (76′ Πλατέλλας), Μάνταλος, Μπακάκης (46′ Αραβίδης), Πέκχαρτ, Μπαρμπόσα

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λέοβατς, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κίτσιου, Τζιόλης (59′ Μαλεζάς), Κάτσε, Χαρίσης (66′ Τσίμιροτ), Μακ, Ροντρίγκες (90′ Σκόνδρας), Αθανασιάδης