1
Match Report

Με σπασμένα φρένα

01.02.2017

Ασταμάτητος μοιάζει, πλέον, ο ΠΑΟΚ, που… σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μετά το σπουδαίο «διπλό» με 0-2 επί της ΑΕΛ στο πλαίσιο της αναβληθείσας 11ης αγωνιστικής της Super League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος, απειλώντας από τα πρώτα λεπτά με σουτ την εστία του Ξενοδόχοφ, για να την παραβιάσει μόλις στο 9ο λεπτό με τον Μυστακίδη, που με εξαιρετική ατομική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ κι εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία της άμυνάς της, πλάσαρε ιδανικά, κάνοντας το 0-1!

Ακολούθησε σέντρα του Τσίμιροτ από αριστερά την οποία δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Κουλούρης, αφού η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 16’.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ, όμως ένα ωραίο σουτ του Τσίμιροτ, αρχικά, στο 23’ και μια σέντρα-σουτ του Κουλούρη, δύο λεπτά αργότερα, κατέληξαν άουτ.

Ένας πολύ καλός συνδυασμός των Ασπρόμαυρων με τελικό αποδέκτη τον Μπίσεσβαρ δεν είχε ευτυχή κατάληξη, καθώς το πλασέ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ξενοδόχοφ στο 34’, ενώ εξαιρετική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας είχε ο Τσίμιροτ στο 41’, όταν με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σημάδεψε τη συμβολή των δοκών της αντίπαλης εστίας.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-1 να μην αποτυπώνει, πλήρως, την υπεροχή του ΠΑΟΚ έναντι της ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου και στο δεύτερο ημίχρονο με συνεχές πρέσινγκ στο κέντρο να αποδίδει και τον Μπίσεσβαρ να κινείται απειλητικά προς την εστία των Βυσσινοί στο 50’.

Κι αφού αντεπεξήλθε σε μια προσωρινή πίεση των γηπεδούχων, ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με… οδηγό τον Μάτος, ο οποίος αξιοποίησε μια εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ και πιάνοντας ανενόχλητος την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ, διαμόρφωσε το 0-2 στο 61’!

Από’ κει και πέρα, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε, ιδανικά, μέχρι τέλους, το προβάδισμά του, φθάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης συγκαταλέγεται κι η καλή παρουσία του Πέδρο Ενρίκε στο ντεμπούτο του με τα ασπρόμαυρα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Μονιάκης (46’ Αβραάμ), Τικίτο, Φάρκας, Ρέτζας, Μασαλέσα, Φατιόν (68’ Ευμορφίδης), Κόντορ, Τσακοπίνο (46’ Βαρέλα), Ναζλίδης, Γκαγιέχο.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Μάτος, Κάνιας, Σάκχοφ (85’ Χαρίσης), Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (74’ Πρίγιοβιτς), Μυστακίδης (67’ Ενρίκε).