Δοκάρια
0

Στα χέρια του η πρόκριση

01.12.2016

Στη «λευκή» ισοπαλία και το 0-0 με τα Τρίκαλα έμεινε ο ΠΑΟΚ για τη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος, κρατώντας ωστόσο στα χέρια του την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Με σαρωτικές αλλαγές στη βασική ενδεκάδα από τον Βλάνταν Ίβιτς κι απέναντι σε έναν δραστήριο αντίπαλοι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την υπέρ τους κατοχή σε γκολ.

Μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Μπαϊκαρά, ο οποίος με προβολή από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει τα «πατήματά» του, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ασκούν πίεση στην εστία του Μπρκιτς. Το πρώτο εικοσάλεπτο κύλισε, χωρίς κάποια σημαντική φάση για το Δικέφαλο, με την πρώτη τελική να καταγράφεται στο 26’, έπειτα από μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ.

Μια ωραία ατομική προσπάθεια του Περέιρα, που μπήκε μόνος του στη μικρή περιοχή των Τρικάλων στο 28’ λεπτό της αναμέτρησης, αποκρούστηκε από τον Σιδεράκη. Έτσι, η δυσκολία του ΠΑΟΚ να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να βρει ανοιχτούς χώρους δεν του επέτρεψε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με κάτι περισσότερο από το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να πιέσει περισσότερο την εστία των γηπεδούχων και με το παιχνίδι να παίζεται στο μισό γήπεδο, ωστόσο, μετά από 70 λεπτά αγώνα δεν είχε σημειωθεί καμιά αλλαγή στο σκορ.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια κι έτσι το 0-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε, πλέον τους 4 βαθμούς στον όμιλό του.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ Τρίκαλα: Σιδεράκης, Νικολακάκης, Γκόλιας, Βέρτζος, Πίντο, Μουμίν, Ριζογιάννης, Σερτζίνιο (77’ Στεφάνοβιτς), Γιαννιτσάνης, Δουκάκης (71΄ Μίνγκας), Μπαϊκαρά (84’ Κουσκουνάς).

ΠΑΟΚ: ΜπρκιτςΚίτσιουΜαλεζάςΚρέσποΓιαννούλης (80’ Λέοβατς), ΧαρίσηςΣάκχοφΜπίεσεσβαρ (60’ Πέλκας), Τιάμ, ΜυστακίδηςΠερέιρα (70’ Αθανασιάδης).