Δοκάρια
1

Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης

05.04.2017

Παρουσιάζοντας μια στιβαρή εικόνα, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις μεστές εμφανίσεις του κι έφυγε με το 0-2 από την έδρα του Ατρομήτου για την 27ηαγωνιστική της Super League.

Σε μια αναμέτρηση, που άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, οι Ασπρόμαυροι φρόντισαν να την «καθαρίσουν» από το πρώτο ημίχρονο, φθάνοντας έτσι στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα ο Δικέφαλος «άνοιξε» το σκορ, μόλις, στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Μπίσεσβαρ να σημειώνει ένα πολύ ωραίο σε εκτέλεση γκολ, ενώ προηγήθηκε δική του ατομική ενέργεια από αριστερά.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο εικοσάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες με παιχνίδι στο χώρο του κέντρου για να έρθει στο 21’ ο Λέοβατς και να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι του Γκορμπούνοφ στην επαναφορά της μπάλας από αρχικό σουτ του Κουλούρη.

Ο αρκετά ανεβασμένος ΠΑΟΚ απείλησε και πάλι στο 30’ με ένα μακρινό σουτ του δραστήριου Μπίσεσβαρ, που αποτέλεσε προπομπό του δεύτερου τέρματος με σκόρερ τον Κουλούρη στο 38’. Σε ρόλο δημιουργού ο Κίτσιου, ο οποίος αφού έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε μια παράλληλη σέντρα από δεξιά για να έρθει ο Κουλούρης και με πλασέ στην κίνηση να διαμορφώσει το 0-2!

Αφού κατάφεραν να ξεπεράσουν την πίεση του Ατρομήτου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Ασπρόμαυροι επιτέθηκαν με αξιώσεις στο 73’ και πάλι με τον Κουλούρη. Ο νεαρός επιθετικός έγινε αποδέκτης της σέντρας του Τσίμιροτ, αλλά το γυριστό του σουτ στην κίνηση πέρασε ελάχιστα άουτ.

Επιπλέον, ο νεοεισελθείς Ουάρντα αναστάτωσε με τη σειρά του την άμυνα των γηπεδούχων, υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακά τους σε απόκρουση στο 77’, ενώ μια «ανάσα» από το τρίτο γκολ βρέθηκε ο Κάνιας, πέντε λεπτά αργότερα, στέλνοντας αμαρκάριστος τη μπάλα πάνω στον Γκορμπούνοφ.

Το σκορ, παρ’ όλα αυτά, παρέμεινε στο 0-2 με τον ΠΑΟΚ να πραγματοποιεί μια ιδιαίτερα πειστική εμφάνιση, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κατράνης (83’ Κοντοές), Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κιβρακίδης (39’ Λημνιός), Μανιάτης, Ούμπιντες, Ντιγκινί (77’ Πλατέλλας), Τόνσο, Κυριακίδης, Λε Ταλέκ.

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Κίτσιου, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς, Κάτσε (69’ Σάκχοφ), Κάνιας, Τσίμιροτ, Κάμπος (83’ Μάτος), Μπίσεσβαρ (77’ Ουάρντα), Κουλούρης.