Δοκάρια
0

Ούτε νικητής, όυτε χαμένος

20.05.2015

Το αποτέλεσμα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κακό για πρεμιέρα εκτός έδρας, ωστόσο ο ΠΑΟΚ φάνηκε να «έχει» το ματς, ειδικά από το σημείο της ισοφάρισης και ως το τέλος. Ο ένας βαθμός μπορεί να αποβεί καθοριστικός αν ο ΠΑΟΚ καταφέρει να κερδίσει τα ματς στην έδρα του και ψάξει τη νίκη σε Λεωφόρο ή Τρίπολη.

Τα μαθηματικά όμως δεν έχουν καμία σημασία, ειδικά όταν οι προϋπολογισμοί των προπονητών αλλάζουν από στιγμιαία λάθη, όπως έγινε σήμερα στο 7ο λεπτό, με τον Ατρόμητο να εκμεταλλεύεται ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ και να προηγείται με προβολή του Αγκουαζί.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος έπρεπε να ψάξει την ισοφάριση απέναντι σε έναν καλά οργανωμένο αντίπαλο, αλλά και στα πολλά φάουλ που επέφεραν οι εκατέρωθεν δυνατές μονομαχίες. Στο 32ο λεπτό μια ενέργεια κι ένα γύρισμα του Τζιόλη έφεραν τον Περέιρα να πλασάρει εύστοχα και να ισοφαρίζει.

Ο Ατρόμητος είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ναπολεόνι στο 45ο και άλλη μια στο 90ο λεπτό σε ροή αγώνα, ενώ η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη είχε πιο κυριαρχική εμφάνιση στην επανάληψη. Ο Κλάους δυο φορές, ο Μακ και ο Πόζογλου στη συνέχεια έχασαν μεγάλες ευκαιρίες ως τη λήξη, δεν σημείωσαν όμως γκολ και το τελικό 1-1 παρέμεινε και με τη συμβολή του Ιτάνζ στο τέλος.

Μια νίκη θα έδινε σίγουρα μεγαλύτερη ώθηση, ο ΠΑΟΚ όμως μπορεί να επενδύσει στον εκτός έδρας βαθμό στη συνέχεια των πλέι οφ που αναμένεται συναρπαστική.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Γκαρσία, Κατσουράνης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Κούρος, Αγκουαζί, Ούμπιντες, Ναπολεόνι και Καραμάνος.

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Τζαβέλλας, Ρατς, Κίτσιου, Κάτσε (85΄Πόζογλου), Περέιρα, Μακ, Αθανασιάδης, Βίτορ, Νομπόα και Τζιόλης.