Δοκάρια
0

Με ψηλά το κεφάλι

22.02.2017

Ισόπαλος με 1-1 έμεινε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Σάλκε στον επαναληπτικό της AufSchalke Arena για τη φάση των 32 του Europa League, αποχαιρετώντας το θεσμό με ψηλά το κεφάλι και αήττητος σε μια ακόμη από τις μεγάλες ευρωπαϊκές έδρες.

Πραγματοποιώντας μια από τις γνωστές απολαυστικές ευρωπαϊκές του εμφανίσεις ο Δικέφαλος απέδειξε ότι δεν άξιζε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα, που μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα, καταγράφηκε μόλις στο 9ο λεπτό, όταν ο Σάκχοφ δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Φέρμαν.

Ενώ, σημαντική ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ είχε ο Κουλούρης, του οποίου το πλασέ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της Σάλκε, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα στο 17’.

Δυστυχώς για το Δικέφαλο και πάλι οι Γερμανοί ήταν αυτοί, που χαμογέλασαν σαν σε déjà vu του πρώτου ματς, αφού στα μισά του πρώτου ημιχρόνου έγινε το 1-0 με τον Σεπφ, εκμεταλλευόμενος την αμυντική ολιγωρία.

Αυτή τη φορά, όμως, ο ΠΑΟΚ απάντησε και μάλιστα άμεσα στο 25’ με τον Μυστακίδη να βγάζει σέντρα ακριβείας από αριστερά, τον Κουλούρη να κάνει την κοντινή προβολή και τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Νάσταζιτς, καταλήγοντας στην εστία για το 1-1!

Ο Δικέφαλος συνέχισε να απειλεί με σουτ έξω από την περιοχή των Γερμανών, ωστόσο, Μυστακίδης και Κίτσιου ήταν άστοχοι, ενώ γκολ του Κουλούρη στο 38’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η συνεχής πολιορκία του με ασφυκτική πίεση ψηλά δεν ευτύχισε να μετουσιωθεί σε δεύτερο τέρμα, κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου, ενώ από την άλλη, αντεπεξήλθε στην αντίδραση της Σάλκε.

Μπορεί το δεύτερο ημίχρονο να μην είχε την ένταση και το ρυθμό του πρώτου, όμως οι Ασπρόμαυροι είχαν μια καλή ευκαιρία να παραβιάσουν, ξανά, την εστία του Φέρμαν με το σουτ του Ενρίκε στο 69’. Ενώ και το μακρινό του Σάκχοφ μπλόκαρε ο Γερμανός τερματοφύλακας στο 76’.

Επιπλέον, σπατάλησε και τις όποιες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν, προκειμένου να απειλήσει άμεσα τα καρέ της Σάλκε, όπως συνέβη και με τη δυνατή κεφαλιά του Πούγγουρα στο 90’. Στάθηκε, όμως, και τυχερός στο δοκάρι του Κέρερ στο φινάλε της αναμέτρησης.

Με τη συνολική του εμφάνιση, παρά ταύτα, ο ΠΑΟΚ απέδειξε ότι είναι φτιαγμένος για τέτοιες βραδιές, αφήνοντας μια γλυκόπικρη «γεύση» στα χείλη των 5.000 οπαδών του, που… δίδαξαν την κερκίδα σ’ ένα ακόμη ευρωπαϊκό γήπεδο

Οι συνθέσεις:

Σάλκε: Φέρμαν, Χέβεντς, Νάλντο (70’ Μπαντστούμπερ), Νάσταζιτς, Γκάις, Σεπφ, Κολάσινατς, Μάιερ,Μπενταλέμπ (84’ Κέρερ), Τσούπο Μοτίνγκ (56’ Γκορέτσκα), Χούντελαρ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Πούγγουρας, Κίτσιου, Μυστακίδης (62’ Ενρίκε), Σάκχοφ, Ουάρντα (69’ Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Κάμπος (78’ Πέλκας), Κουλούρης.