Δοκάρια
0

Και το ταξίδι συνεχίζεται

14.08.2018

Μπορεί στο παιχνίδι της Τούμπας το σκορ να ήταν 3-2 από το πρώτο μέρος, στη Ρωσία οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες’ και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία παλικαρίσια πρόκριση στα Play Offs του Champions League, που φέρνει το όνειρο της συμμετοχής στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε σε μία αλλαγή σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, βλέποντας τον αρχηγό Αντελίνο Βιεϊρίνια να επιστρέφει στην 11άδα και τον Χοσέ Κρέσπο στη φυσική του θέση στο κέντρο της άμυνας.

Ο Μάσιμο Καρέρα αναγκάστηκε να ξεκινήσει με τον Ζίγκια στη θέση του τραυματία Μποκέτι, ενώ έριξε στην μάχη και τους Γκλουσακόφ και Τασάεφ στις θέσεις των Λομοβίτσκι και Ποπόφ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην δίνουν χώρους. Ο ΠΑΟΚ απείλησε εις διπλούν με τους Πέλκα και Πρίγιοβιτς, η Σπαρτάκ προσπάθησε να απαντήσει αλλά ένα σουτ του Φερνάντο πέρασε απελπιστικά άουτ.

Στο 18′ ο Πέλκας έκλεψε και έφυγε στην κόντρα, αλλά την πάσα του προς τον Πρίγιοβιτς έκοψε ο Ζίγκια με εξαιρετικό τάκλιν. Η πιο μεγάλη ευκαιρία των Ρώσων ήρθε στο 26′ όταν μετά από φάουλ του Προμς ο Κάνιας με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 33′ έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Λουίζ Αντριάνο χτύπησε με αγκωνιά τον Κρέσπο εκτός φάσης και ο Γάλλος Μπουκέ του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Πρίγιοβιτς έχασε μία απίθανη ευκαιρία όταν πήρε κεφαλιά-πάσα από τον Μαουρίσιο και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μαξιμένκο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και ξεκίνησε να απειλεί. Αρχικά στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους ο Λημνιός διαμαρτυρήθηκε για χέρι σε προσπάθεια του Ζίγκια, στη συνέχεια ο Μαουρίσιο σούταρε μετά από συρτό κόρνερ του Πέλκα, χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 54′ ο Δικέφαλος σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία του.

Ο Λημνιός έκανε την κούρσα από δεξιά, ο Πέλκας δεν έπιασε καλά το σουτ, ο Μαξιμένκο πρόλαβε αρχικά τον Πρίγιοβιτς και στη συνέχεια σταμάτησε τον Ουάρντα, ο οποίος στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα εκτός.

Μέχρι το 70′ το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ με τον Ουάρντα να σουτάρει άουτ μετά από εντυπωσιακό σλάλομ, ενώ ο Μαξιμένκο σταμάτησε δύο φορές σουτ του Πέλκα και μία φορά είδε τον μέσο του ΠΑΟΚ να αστοχεί.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε δραματικό με τους γηπεδούχους να κάνουν μία απελπισμένη προσπάθεια για το γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες. Η αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ λειτούργησε άψογα, οι ποδοσφαιριστές του Λουτσέσκου κέρδισαν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και έκλεισαν εισιτήριο για τα Play Offs της διοργάνωσης, όπου τους περιμένει η Μπενφίκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σπαρτάκ Μόσχας (Καρέρα): Μαξιμένκο, Εσένκο, Ζιγκό, Ζίγκια, Κομπάροφ (76’ Μελχαρέχο), Γκλουσακόφ, Φερνάντο (62’ Σαμέντόφ), Ζόμπνιν, Τασάεφ (46’ Ζε Λουίς), Λουίς Αντριάνο, Πρόμες.

ΠΑΟΚ ( Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Βιεϊρίνια (64’ Χατσερίδης), Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός, Ελ Καντουρί (46’ Ουάρντα), Πέλκας (79’ Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς.