Σάββατο 08 Νοε | 11:00 | Δημοτικό Προχώματος
14' Σαββίδης
93' Μπερίσα

Του ξέφυγε από τα χέρια

08.11.2014

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο Πρωτάθλημα έψαχνε η Κ20 απέναντι στον Παναθηναϊκό και για 94 λεπτά όλα έδειχναν ότι θα την κατακτήσει…Μια κακή στιγμή σ΄εκείνο το σημείο όμως έφερε την ανέλπιστη ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους και το τελικό αποτέλεσμα στο 1-1 για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς. Έτσι  οΔικέφαλος παρέμεινε στους 17 βαθμούς, στην 5η θέση της βαθμολογίας, όμως έχει κλείσει αρκετά την ψαλίδα με τους πρωτοπόρους.

Το ματς έγινε σε βαρύ αγωνιστικό χώρο και παρότι ήταν μοιρασμένο και με καλό ρυθμό, ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο 15ο με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Σαββίδη, μετά από ασίστ του Δεληγιαννίδη. Πιο πριν ο Σοϊλεμέζογλου είχε κρατήσει με αποτελεσματική επέμβαση ανέπαφη την εστία του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στο κέντρο, με αρκετές μονομαχίες και μαρκαρίσματα.

Η επανάληψη έδινε την εντύπωση ότι ο ΠΑΟΚ (τουλάχιστον ως το 75ο λεπτό) είχε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έδειχνε ικανός να απειλήσει αν του δινόταν η ευκαιρία. Αυτή παρουσιάστηκε στις καθυστερήσεις, όταν η άμυνα του Δικεφάλου δεν μπόρεσε να απομακρύνει βολέ του τερματοφύλακα κι ο Μπερίσα ισοφάρισε για τους “πράσινους”, με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα και παράλληλα να σφυρίζει τη λήξη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Σοϊλεμέζογλου, Τοπαλίδης, Βασαϊτης (46΄Τσιαμπάζης), Τσελεπίδης, Πούγγουρας, Πατράλης, Σαββίδης, Τουμανίδης, Δεληγιαννίδης (59΄Τσολακίδης), Πόζογλου, Κουλούρης (70′ Κούστα).

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Τούντορ, Μυρθιάνος, Αθανασόπουλος, Σιούλης, Μπαλατσούρας, Λάμπρου, Τζανουλίνος, Μπερίσα, Νιούμαν, Υμεράι.