Δοκάρια
0

Το πάλεψε με την αλλαγή αλλά δεν του βγήκε

05.11.2015

Ήττα υπέστη ο ΠΑΟΚ στο Κράσνονταρ από την τοπική ομάδα με 2-1. Η αλλαγή συστήματος δεν… πήγε στην ομάδα του Τούντορ αμυντικά μετά το πρώτο γκολ της Κράσνονταρ, ενώ Μακ και Ροντρίγκες δεν βρήκαν πολλούς χώρους αντεπίθεσης.

Και παρότι το πρώτο ημίωρο έδειξε και την Κράσνονταρ αιφνιδιασμένη, το γκολ του Άρι στην πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 33ο λεπτό έδωσε άλλο χαρακτήρα στο ματς.

Η Κράσνονταρ και στην επανάληψη κυριάρχησε στο γήπεδο με την κατοχή της μπάλας, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες μέχρι να κάνει τελικά το 2-0 με τον Ζοαοζίνο, με πέναλτι που καταλογίστηκε σε προβολή του Χαρίση στο 67′.

Οι χώροι έγιναν περισσότεροι μετά το γκολ, η Κράσνονταρ επιτέθηκε με μεγαλύτερη άνεση και το γκολ του Μακ στο 90′ έδωσε μια ευκαιρία «κλοπής» ενός βαθμού, ελπίδα που δεν δικαιώθηκε καθώς η τελευταία φάση με γέμισμα του Πέλκα κόπηκε από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Η υπόθεση πρόκριση γέρνει πια εμφανώς προς τους Ρώσους που έφτασαν τους 7 βαθμούς και υποδέχονται την Ντόρτμουντ και παίζουν στην Καμπάλα. Ο ΠΑΟΚ με 3 βαθμούς θέλει οπωσδήποτε νίκη με Καμπάλα και αποτέλεσμα με την Ντόρτμουντ εκτός για να διεκδικήσει οποιαδήποτε ελπίδα προσφέρουν στραβοπατήματα της Κράσνονταρ.

Οι συνθέσεις:

Κρασνοντάρ: Ντίκαν, Γκράνγκβιστ, Καλέσιν (Μαμάεφ 69΄), Σίγκουρντσον, Τορμπίνσκι, Αχμέντοφ (Γκαζίνσκι 78΄), Λαμπόρντε (Σμολόφ 63΄), Ζοαοζίνιο, Καμπορέ, Πετρόφ, Αρί.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Μαλεζάς, Κόστα, Τζαβέλλας (Κίτσιου 81΄), Τζιόλης, Χαρίσης, Μακ, Γκολάσα (Αθανασιάδης 68΄), Ροντρίγκες, Σάμπο (Πέλκας 58΄).