Δοκάρια
1

Το απόλυτο στο Αγρίνιο

29.01.2017

Σε μια ακόμη σημαντική νίκη έφθασε ο ΠΑΟΚ με 0-1 κόντρα στον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της 18ηςαγωνιστικής της Super League.

Ξεπερνώντας το «σκόπελο» της αριθμητικής υστέρησης, ο Δικέφαλος επέδειξε αγωνιστική υπεροχή και κατέκτησε την τέταρτη φετινή του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με την ομάδα του Αγρινίου σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Η πρώτη απειλή ήρθε από τον Σάκχοφ, μόλις, στο 6o λεπτό, έπειτα από κακό διώξιμο του Κυριακίδη , με τον Ουκρανό να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο μέσος του ΠΑΟΚ πρωταγωνίστησε και στην επόμενη σημαντική φάση του 14ου  λεπτού, όταν σε επαναφορά της μπάλας από απόκρουση του Κυριακίδη σε πλασέ του Μπίσεσβαρ, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μπίσεσβαρ να σπαταλήσει μια εξαιρετική ευκαιρία για να «ανοίξει» το σκορ, αφού όντας μόνος του στη μεγάλη περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

Γκολ του Κρέσπο στο 21’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο οποίο υπεδείχθη, νωρίτερα, ο Σάκχοφ, που έβγαλε την ασίστ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πέλκα. Παρά ταύτα, η υπεροχή του ΠΑΟΚ με τη συμπλήρωση του ημιώρου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.

Κομβικό ήταν το 32ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Αθανασιάδης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα με τον διαιτητή να βλέπει αγκωνιά στον Χαντάκια, ενώ ο επιθετικός του Δικεφάλου δέχθηκε, αρχικά, το μαρκάρισμα του αντιπάλου του. Έτσι, ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε να αγωνισθεί για την επόμενη μία ώρα με παίκτη λιγότερο.

Ωστόσο, οι Ασπρόμαυροι δεν υποχώρησαν, αντίθετα βρέθηκαν, εκ νέου, μια ανάσα από το γκολ με τον Σάκχοφ να αδυνατεί για τρίτη φορά να το πετύχει, αστοχώντας σε κεφαλιά μπροστά στην εστία του Παναιτωλικού στο 41’.

Το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 51’ με μοιραίο αναμφίβολα τον Σάκχοφ, που δεν εκμεταλλεύτηκε παράλληλη μπαλιά του Μυστακίδη, πλασάροντας πάνω στον Κυριακίδη.

Η λύτρωση ήρθε στο 62ο λεπτό με τον Λέοβατς να βγάζει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και τον Μυστακίδη να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Παναιτωλικού για το 0-1!

Ενώ, πέντε λεπτά αργότερα, διπλή προσπάθεια του σκόρερ αποκρούσθηκε από τους Χαντάκια και Κυριακίδη. Επιπλέον, ο Μάτος δε μπόρεσε να κάνει την προβολή σε νέα σέντρα του Λέοβατς στο 86’ με τον ΠΑΟΚ να μην κινδυνεύει, μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κούσας, Χαντάκιας, Ροντρίγκες (65’ Φαρλέι), Μύγας (40’ Κουτρομάνος), Ρότσα, Μάκος, Πάουλο, Κλέσιο, Μουνιός (78’ Λόπες), Μαρκόφσκι.

ΠΑΟΚ:  ΓλύκοςΜάτοςΚρέσπο, ΒαρέλαΛέοβατςΤσίμιροτΣάκχοφΜπίσεσβαρ (63’ Μαλεζάς), Κάμπος (40’ Μυστακίδης), Πέλκας (75’ Κάνιας), Αθανασιάδης.