Δοκάρια
2

Όσο κι αν προσπάθησε...

06.11.2016

Αν και μάλλον δικαιούταν περισσότερα στη Νέα Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Πανιώνιο με 1-0 για τη 10η αγωνιστική της SuperLeague. Ένα γκολ που δέχθηκε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, ενώ προσπαθούσε να βρει ρυθμό, ήταν τελικά αρκετό για να τον καταδικάσει…

Σ’ ένα νευρικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα ο ΠΑΟΚ έψαχνε να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο, όταν βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο 14ο λεπτό με γκολ του Ανσαριφάρντ.

Χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά για να έρθει η αντίδραση από τον Δικέφαλο, ο οποίος είχε δοκάρι με κεφαλιά του Περέιρα στο 25’, έπειτα από σέντρα του Μάτος από δεξιά. Αυτή ήταν και η πρώτη καλή επίσκεψη του ΠΑΟΚ στα καρέ του Πανιωνίου.Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, αλλά ένα ωραίο σουτ του Μυστακίδη στην κίνηση βρήκε σε αμυντικό κι έφυγε κόρνερ στο 29’.

Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο με τον ΠΑΟΚ να πιέζει για την ισοφάριση, έχοντας, εμφανώς, την κατοχή υπέρ του σε ποσοστό 40%-60%. Παρ’ όλα αυτά, το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η έναρξη του δευτέρου επιφύλασσε άλλη μια πολύ σημαντική ευκαιρία για τον Δικέφαλο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Περέιρα αστόχησε από το ύψος του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Κουλούρη στο 49’. Ενώ προηγήθηκε και σουτ του νεοεισελθόντα Ροντρίγκες από πλάγια θέση, που έδιωξε ο Γιαννιώτης. Μεγάλη ευκαιρία με γυριστή κεφαλιά είχε ο Μάτος στο 64’, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το «σφυροκόπημα» του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με νέο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Κουλούρη στο 68’, ενώ κεφαλιά του ίδιου παίκτη μπλόκαρε ο Ανέστης στο 76’.

Δυστυχώς για τον Δικέφαλο, όσο κι αν «απαίτησε» με την απόδοσή του τουλάχιστον ένα γκολ, δεν μπόρεσε να το κάνει πραγματικότητα.

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Τασουλής (86’ Καθάριος), Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (67’ Αντωνιάδης), Ανσαριφάρντ (80’ Ενγκόγκ), Μασούντ, Μπεν.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Μαλεζάς (69’ Λέοβατς), Κρέσπο, Χαρίσης (46’ Ροντρίγκες), Κάνιας, Σάκχοφ, Μυστακίδης, Περέιρα, Κουλούρης (81’ Αθανασιάδης).