1
Match Report

Παρέλαση με το δεξί

26.10.2016

Ο ΠΑΟΚ γιόρτασε τη σημερινή ημέρα, κάνοντας πρεμιέρα με το δεξί στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, έπειτα από τη νίκη του με 2-0 επί της ΑΕΛ στο γήπεδο της Τούμπας.

Αποφασισμένος να «καθαρίσει» από νωρίς την αναμέτρηση, ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά, καταγράφοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 11’, έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπίσεσβαρ και διπλό δοκάρι του Περέιρα, αφού η μπάλα βρήκε αρχικά στο αριστερό κι έπειτα στο δεξί.

Νέα διπλή ευκαιρία στο 17’, αρχικά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Περέιρα, ο Μαλεζάς έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι κι έπειτα ο Κρέσπο, που υποχρέωσε τον Καβουσακη σε μια ενστικτώδη απόκρουση. Δευτερόλεπτα αργότερα, σουτ του Περέιρα απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ. Ο ΠΑΟΚ απείλησε, εκ νέου, στο 19’, όταν ο Κουλούρης, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε μια γυριστή κεφαλιά, την οποία έδιωξε πάνω στη γραμμή οι φιλοξενούμενοι.

Ο Μυστακίδης ήταν αυτός, που «άνοιξε» το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 28’, όταν εκμεταλλεύτηκε την επαναφορά της μπάλας, ύστερα από μακρινό σουτ του Κάνιας και «κρέμασε» με δεύτερη προσπάθεια από το ύψος της μικρής περιοχής τον Καβουσάκη.

Τα τέρματα του Δικεφάλου διπλασίασε ο Περέιρα, ο οποίος στο 41’ υποδέχθηκε με εξαιρετικό τρόπο μια ακόμη πολύ ωραία κάθετη μπαλιά του Μπίσεσβαρ και πλασάροντας δυνατά και χαμηλά στη γωνία του Καβουσάκη, έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται, η μεγάλη ευκαιρία του Τιάμ να χρισθεί σκόρερ στο 72’, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να τον σταματά.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης κι έτσι πρόσθεσε, αρκετά ξεκούραστα, τους τρεις πρώτους βαθμούς στο «σακούλι» της πρόκρισης.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Κίτσιου, Μαλεζάς, Κρέσπο, Γιαννούλης (74’ Κοροβέσης), Χαρίσης, Κάνιας (62’ Τσίμιροτ), Περέιρα, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης (59’ Τιάμ), Κουλούρης.

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Μονιάκης, Ποτουρίδης, Jovanović, Navarro, Σουλιώτης, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος, Κουτσιανικούλης (46’ Αβραάμ), Μαρουκάκης, Varela(59’ Deletić ).