Δοκάρια
0

Πλήρωσε κάθε λάθος του διπλό

28.11.2016

Σε έναν αγώνα, που επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις κι ένα δραματικό φινάλε, ο ΠΑΟΚ έχασε τη νίκη μέσα από τα «χέρια» του με 3-4 από τον Ατρόμητο για τη 12η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι με…δύο τελικές αξιώσεων, πέτυχαν τέσσερα γκολ και ο διαφαινόμενος θρίαμβος έγινε στα τελευταία λεπτά μια σοκαριστική ήττα.

Επιδεικνύοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα και σε συνδυασμό με τις πολλές αντιξοότητες, που του παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα, με τρεις αναγκαστικές αλλαγές και μια αποβολή, ο Δικέφαλος έζησε την πιο περίεργη βραδιά των τελευταίων ετών στην Τούμπα.

Οι «ασπρόμαυροι» πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα, ανοίγοντας, με το «καλημέρα» το σκορ, όταν ο Ροντρίγκες έπιασε μια κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενουμένων, έπειτα από σέντρα του Πέλκα από δεξιά, στο 3ο λεπτό.

Τα λεπτά κύλισαν, χωρίς να καταγραφεί κάτι το αξιοσημείωτο, πέρα από την αναγκαστική αλλαγή του Γλύκου από τον Μπρκιτς στο 12’, ώσπου ο ΠΑΟΚ «ξαναχτύπησε» στο 27’! Ο Ροντρίγκες είχε το ρόλο του δημιουργού, αυτή τη φορά, εκμεταλλευόμενος μια κόντρα σε σουτ του Τσίμιροτ, τροφοδότησε με παράλληλη σέντρα τον Κουλούρη, ο οποίος σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0.

Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 30’ να τριπλασιάσει τα τέρματα του Δικεφάλου, αφού σούταρε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκορμπούνοφ. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, η ομάδα ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και κυνήγησε το τρίτο γκολ, αγγίζοντας το στο 40’, με το δοκάρι σε μακρινό σουτ από αριστερά με πρωταγωνιστή και πάλι τον Κουλούρη.

Ακολούθησε εκπληκτική ατομική ενέργεια του Κάμπος, που μπήκε από αριστερά και πλάσαρε αλλά ο Γκορμπούνοφ έσωσε την εστία του, στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, διατηρώντας το σκορ ημιχρόνου στο… φτωχό 2-0.

Στο 56’, ωστόσο, ο Λε Ταλέκ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μείωσε σε 2-1 για λογαριασμό του Ατρομήτου. Παρ’ ‘όλα αυτά, το 3-1 έδωσε ανάσα στους θριαμβευτές του Αρτέμιο Φράνκι (καθώς σχεδόν η ίδια ενδεκάδα με δυο μόλις αλλαγές αγωνίστηκε και σήμερα) αφού στο 69’ ο Μυστακίδης εκμεταλλεύθηκε ασθενή απόκρουση του Γκορμπούνοφ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, τριπλασιάζοντας τα τέρματα για τους «ασπρόμαυρους».

Από το 73′ κι έπειτα, ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε ν’αγωνισθεί με δέκα παίκτες, μετά από την αποβολή του Κάνιας, που έδιωξε τη μπάλα με το χέρι, πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας του Μπρκιτς. Με το πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Ούμπιδες έγινε το 3-2 για τον Ατρόμητο. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο νεοεισελθείς Παπαδόπουλος σε μια φάση διαρκείας έκανε από κοντά το 3-3 για τους φιλοξενούμενους.

Η χαριστική «βολή» ήρθε στο 93’ από τον Τόνσο, που με ατομική ενέργεια έδωσε μια ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του με 3-4.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος (12’ Μπρκιτς), Μάτος, ΒαρέλαΤζαβέλλαςΛέοβατςΤσίμιροτΠέλκας (69’ Σάκχοφ), Κάνιας, ΚάμποςΡοντρίγκες (46’ Μυστακίδης), Κουλούρης.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Βιτόλο, Λαζαρίδης, Φυντανίδης, Κιβρακίδης (46’ Κοντοές), Μπάγκα, Ούμπιδες, Λημνιός (82’ Παπαδόπουλος), Τόνσο, Ζησόπουλος (55’ Μπρίτο), Λε Ταλέκ.