Τετάρτη 15 Δεκ | 15:00 | Γήπεδο Μακεδονικοιύ
Super League 2 | 1ος Γύρος / 8η Αγωνιστική
0 - 1
Ξάνθη

"Κρύα" ήττα για τον ΠΑΟΚ Β από τον ΑΟ Ξάνθη

15.12.2021

Παγωμένο μεσημέρι, κρύα και η ήττα που υπέστη ο ΠΑΟΚ Β από την Ξάνθη, στο ματς της 8ης αγωνιστικής της Betsson Super League.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό ο Γκινσάρι σκόραρε για την Ξάνθη και παρότι αγωνίστηκε με δύναμη και περισσή διάθεση μέχρι το τέλος, δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από το παιχνίδι. Υποχρεώθηκε έτσι στην πρώτη του ήττα μετά από τρία συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.

Ο αγώνας δεν έχει να επιδείξει δάφνες ποιότητας ή εκατέρωθεν φάσεων, προφανώς λόγω και του κακού αγωνιστικού χώρου, επηρεασμένου από την κακοκαιρία των τελευταίων ημερών.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα μετά το γκολ που δέχτηκε και βρήκε δίχτυα με τον Τζίμα στο 6′, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ξάνθης, η εκτέλεση του οποίου όμως δεν ήταν επιτυχής και κάπως έτσι ολοκληρώθηκαν και οι ουσιαστικές φάσεις του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και σε κάποιο βαθμό το κατάφερε, ωστόσο υστερούσε σε αποτελεσματικότητα. Οι μονομαχίες ήταν δυνατές, οι κίτρινες κάρτες αρκετές και η ίσως η μοναδική αξιόλογη φάση για τον ΠΑΟΚ ήταν αυτή του Πανίδη στο 78′, ο οποίος από κοντινή θέση «σημάδεψε» το δοκάρι. Η Ξάνθη είχε κι αυτή δοκάρι στα τελευταία λεπτά με το 0-1 να μην αλλάζει.

Ο Δικέφαλος παραμένει στους εννιά βαθμούς και επικεντρώνεται πλέον στο παιχνίδι με τον Θεσπρωτό, στην Ηγουμενίτσα, την προσεχή Κυριακή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης , Καλουτσικίδης (46′ Κουλούρης), Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Ουντρεαόγκο, Σαλαμούρας (74′ Γρόσδης), Χατζηστραβός (87′ Φασίδης), Τάχατος, Τζίμας (67′ Σπυρίδης), Γκορντεζιάνι (67′ Πανίδης).

ΑΟ Ξάνθη: Ίτσο, Μπάτζιος, Φαζός, Θυμιάνης, Τζανακακης (77’Δεληγιαννίδης), Πολίμος, Γκόμεζ (77′ Δόρης), Μονρόζ (67′ Πλατέλλας), Γκινσάρι (87′ Παπάζογλου), Τσέλιος, Ιμπραΐμι.