Δοκάρια
0

Δεν του βγήκε τίποτα, τους βγήκαν όλα

16.02.2017

Την εντός έδρας ήττα με 0-3 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τη Σάλκε στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων για τη φάση των 32 του Europa League.

Σε μια κατάμεστη Τούμπα, ο Δικέφαλος δε μπόρεσε να μείνει εντός του γιορτινού κλίματος και παρά το πολύ δυναμικό του ξεκίνημα, οπισθοχώρησε αισθητά, αποχαιρετώντας, όπως προμηνύεται, το όνειρό του για ευρωπαϊκή συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ φανέρωσε από το ξεκίνημα τις επιθετικές του διαθέσεις, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Μάτος σούταρε από απόσταση αναπνοής, μετά από σέντρα του Μυστακίδη, με τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Φέρμαν και να καταλήγει εκτός.

Εξαιρετικά απειλητικός φάνηκε και στο 12’, όταν και πάλι ο Μυστακίδης έβγαλε μια εκπληκτική κάθετη πάσα στον Λέοβατς, ο οποίος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει αποτελεσματικά κι έτσι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Σάλκε.

Ορισμένα σουτ των Γερμανών, που ακολούθησαν, δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Γλύκο, ενώ άστοχο ήταν και το πλασέ του Λέοβατς από τη μικρή περιοχή, το οποίο εξουδετερώθηκε από τον Φέρμαν στο 19’.

Δυστυχώς για τον ΠΑΟΚ, που μέχρι το 27ο λεπτό του παιχνιδιού ήταν καλύτερος, ο Μπουργκστάλερ, έχοντας ξεφύγει από τους αμυντικούς, εκμεταλλεύτηκε απόκρουση του τερματοφύλακα των Ασπρόμαυρων σε κεφαλιά του Νάλντο και με κοντινό σουτ έδωσε το προβάδισμα στη Σάλκε με 0-1.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να αντιδράσει, όντας εμφανώς επηρεασμένος κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν μ’ αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου βρήκε την ομάδα να επιχειρεί, ανεπιτυχώς, να απεγκλωβιστεί, προκειμένου να απαντήσει στο γκολ των φιλοξενούμενων, με τις πολλές και δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να συνθέτουν την εικόνα.

Μετά από μια ώρα παιχνιδιού, η Σάλκε ισορρόπησε, εκ νέου, παίρνοντας στο 70ο λεπτό και την κατοχή με 43%-57%. Μοιραία, στο 82’ ήρθε και το δεύτερο τέρμα των Γερμανών με σκαστή κεφαλιά του… ανενόχλητου Μάιερ στο δεύτερο δοκάρι.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 90ο με σουτ του Χούντελαρ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Για ακόμη μια φορά η Τούμπα ανάγκασε φιλοξενούμενους οπαδούς να τραβούν φωτογραφίες και βίντεο με την καταπληκτική ατμόσφαιρα, ωστόσο η ομάδα δεν κατάφερε να κρατήσει ζωντανή την ελπίδα της πρόκρισης στους 16 του θεσμού. Στο τέλος πάντως οι παίκτες χειροκροτήθηκαν για την προσπάθειά τους και οι οπαδοί δεν σταμάτησαν να τραγουδούν για ώρα μετά το ματς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μάτος, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ (76’ Ενρίκε), Σάκχοφ, Μυστακίδης (55’ Κάμπος), Αθανασιάδης (85΄Ουάρντα).

Σάλκε: Φέρμαν, Νάσταζιτς, Χέβεντες, Νάλντο, Κολάζινατς, Σεπφ (46’ Κέρερ), Σταμπουλί, Γκορέτσκα, Μάιερ, Καλιτζούρι (78’ Κονοπλιάνκα), Μπουργκστάλερ(84’ Χούντελαρ).