Δοκάρια
0

Δεν έδωσε δικαιώματα

15.10.2017

Εμφατική και δίκαιη νίκη με 4-0 πέτυχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Λαμία. Για να συμβεί αυτό, οι γηπεδούχοι έπρεπε να ξεχάσουν τη…φιλανθρωπική τους δράση και να σκοράρουν στις ευκαιρίες που φτιάχνουν κατά συρροήν, ειδικά νωρίς στο ματς.

Ο Μάριν Λέοβατς έπαθε… Μάτος μόλις στο 9ο λεπτό και με ξερό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από υπέροχη κάθετη του Μαουρίτσιο άνοιξε το σκορ, δίνοντας από νωρίς στην ομάδα την ψυχολογία που έψαχνε απέναντι σε έναν ακόμη αντίπαλο που έπαιζε πολυπρόσωπη άμυνα.

Από εκείνο το σημείο βρέθηκαν ακόμη περισσότεροι χώροι και οι ποδοσφαιριστές του Ράζβαν Λουτσέσκου έψαχναν με υπομονή τις ευκαιρίες να «κλειδώσουν» το ματς. Ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς έκανε το αυτονόητο μετά από πλασέ, που μετατράπηκε σε ασίστ του Πέλκα και σε κενή εστία έκανε το 2-0 στο 24ο.

Με αυτό το σκορ βγήκαν οι δυο ομάδες στην επανάληψη και ο Δικέφαλος διατήρησε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, ήταν δημιουργικός, πιεστικός και έφτασε νωρίς στο 3-0 στο 51’ μετά από σέντρα ακριβείας του Βιεϊρίνια και μονοκόμματο του Πέλκα.

Από το σημείο εκείνο ο ρυθμός έπεσε, η Λαμία δεν απείλησε και οι ποδοσφαιριστές του Ράζβαν Λουτσέσκου διαχειρίστηκαν άψογα τους χώρους. Η είσοδος Μακ, Λημνιού και Μπίσεσβαρ έδωσε ενέργεια στα τελευταία λεπτά, όπου από ένα μπαράζ ευκαιριών, η μια κατέληξε στα δίχτυα από τον Πρίγιοβιτς μετά από ασίστ του Μάτος.

Ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και με μια ευρεία νίκη που είχε ανάγκη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ρέι, Ζαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς (68΄ Λημνιός), Μάτος, Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (75΄ Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια , Πέλκας (61΄ Μακ), Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς

Λαμία:  Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης (40΄ Ντακόλ), Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι (55΄ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον (62΄ Λινάρδος)