Δοκάρια
0

4-0 τον ΟΦΗ με... δύο πρόσωπα

09.02.2020

Αν κάποιος στο ημίχρονο ζητούσε από τους θεατές του ΠΑΟΚ-ΟΦΗ να κάνει μία πρόβλεψη για το τελικό σκορ, μάλλον κανείς δεν θα… έπεφτε μέσα. Ο Δικέφαλος αφυπνίστηκε στην επανάληψη και πήρε μία μεγάλη νίκη με 4-0.

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε να κάνει εκτεταμένο ροτέισον ενόψει και του επερχόμενου επαναληπτικού κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι Εσίτι, Λάμπρου, Καντουρί και Άκπομ πήραν φανέλα βασικού, ενώ στην 11άδα επέστρεψε και ο Λέο Μάτος, σε μία σύνθεση που δεν είχε ξαναβρεθεί ποτέ εντός γηπέδου.

Η έλλειψη χημείας λοιπόν οδήγησε στην προβληματική εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος. Ο Δικέφαλος μπορεί να είχε συντριπτική κατοχή, να πίεσε πολύ τον αντίπαλο, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά σε καμία περίπτωση, πέρα από ένα απευθείας κόρνερ (!) του Γιόσιπ Μίσιτς. Στον αντίποδα ο ΟΦΗ ασχολήθηκε κυρίως με την άμυνα, αλλά ήταν αυτός που είχε την μεγαλύτερη ευκαρία για γκολ με τον Σεμέντο να αστοχεί στο 39′.

Έχουμε όμως πει πολλές φορές ότι η αντίδραση τα δύσκολα είναι αυτή που ορίζει μία μεγάλη ομάδα. Και ο Δικέφαλος το απέδειξε μία ακόμη φορά. Ο Αμπέλ Φερέιρα συνέβαλε σε αυτό περνώντας τους Μαουρίσιο και Λημνιό στο γήπεδο με την έναρξη της επανάληψης. Μετά χρειάστηκαν μόλις 15 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 50′ με ένα γκολ του Άκπομ, σε ριμπάουντ από χαμένο πέναλτι του Μπίσεσβαρ, σε παράβαση που υποδείχθηκε για μαρκάρισμα του Μπράουν στον Λημνιό. 10 λεπτά αργότερα ο AK47 βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο Γιαννoύλης ανέτρεψε τον Λάμπρου εντός περιοχής και ο Άγγλος φορ από την άσπρη βούλα ευστόχησε για το 2-0.

Κάπου εκεί ο ΟΦΗ έχασε τη συνοχή του, ο ΠΑΟΚ με εύκολα έβρισκε δρόμο προς την εστία του Σωτηρίου και κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα. Στο 66′ ήταν η σειρά του Λάμπρου να σκοράρει με… κάτι σαν κεφαλιά μετά από σέντρα του Μίσιτς, ενώ τον επίλογο έγραψε ο Ντόουγκλας Αουγκούστο με ένα όμορφο σουτ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την απόσταση των δύο βαθμών με τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε του Ατρόμητου στις καθυστερήσεις με 0-1 και η μάχη για την κορυφή συνεχίζεται με αμείωτο το ενδιαφέρον.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς (74’ Αουγκούστο), Εσίτι (46’ Μαουρίσιο), Λάμπρου, Καντουρί (46’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Ακπόμ

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννoύλης (89’ Περδίκης), Βαφέας, Ζοάο, Μπράουν, Νάστος, Στάικος, Σεμέδο, Βαζ (82’ Νοικοκυράκης), Νέιρα (46’ Ναμπί), Μάνος