Δοκάρια
0

Έσβησε τον αστερίσκο

11.09.2016

Με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με μια «χορταστική» εμφάνιση επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού. Ο Δικέφαλος ξεχρέωσε έτσι τους τρεις βαθμούς ποινής που του χρεώθηκαν για την περυσινή επανάσταση που στάθηκε η απαρχή να γκρεμιστεί το σύστημα της ΕΠΟ.

Το σκορ αδικεί την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς, που μπήκε αποφασισμένη και συγκεντρωμένη να πάρει την νίκη. Ο δρόμος άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό και από πολύ όμορφο συνδυασμό Κλάους-Κάμπος και σέντρα του τελευταίου, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έκανε το 1-0.

Το γκολ δεν κατεύνασε την επιθετικότητα της ομάδας και στο 3´ ο Ροντρίγκες, ο Μάτος στο 11′, ο Κλάους στο 13′. ο Κρέσπο στο 19′ και ξανά ο Μάτος στο 24′ απείλησαν σοβαρά την εστία του Κυριακίδη . Αυτή τελικά παραβιάστηκε στο 26ο λεπτό για δεύτερη φορά. Ο Κλάους με τακουνάκι-ασίστ έβγαλε τετ α τετ τον Ροντρίγκες κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος έχασε κι άλλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα του δοκάρι σε εξ επαφής κεφαλιά του Κλάους στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Και η επανάληψη είχε την ίδια εικόνα. Ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε με πολλές ευκαιρίες, αλλά χωρίς άλλο γκολ. Ο Μπίσεσβαρ δυο φορές μόνος του, ο Περέιρα σε κενή εστία, ο Φακούντο κι άλλο δοκάρι και το 2-0 παρέμενε ως το τέλος. Ο Παναιτωλικός στις καθυστερήσεις απλά μείωσε μετά από λάθος του Βαρέλα αλλά δεν μπορούσε να «κλέψει» κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν σήμερα ξεκινά, σβήνοντας το ζοφερό παρελθόν του ελληνικού ποδοσφαίρου, μαζί με την τελευταία τιμωρία που του επιβλήθηκε από την ΕΠΟ του Γιώργου Γκιρτζίκη…

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ (Πέλκας 83′), Μπίσεσβαρ (Σάκχοφ 67′), Κάμπος, Ροντρίγκες και Αθανασιάδης (Περέιρα 67′)

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντάκιας, Μύγας (Μουνιός 78), Μάκος, Πάουλο, Ουάρντα, Φερέιρα (Λεντέσμα 46′), Τομανέ και Μαρκόφσκι (Κλέσιο 60′)