Δοκάρια
0

Επιστροφή στις νίκες

11.11.2018

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στο γήπεδο της Τούμπας για την 10η αγωνιστική της Super League Σουρωτή, με το τελίκό σκορ να αδικεί τους παίκτες του Δικεφάλου, που ήταν ανώτεροι και έχασαν πολλές ευκαιρίες για μία πιο άνετη νίκη.

Μετά το άσχημο βράδυ στην Βουδαπέστη και την ήττα στη Βίντι, ο ΠΑΟΚ έψαχνε αντίδραση και επιστροφή στις νίκες και την βρήκε κόντρα στον αξιόμαχο Παναιτωλικό.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έβγαλαν στο γήπεδο τον χαρακτήρα τους και την ποιότητα τους, ήταν ανώτεροι και στα 90 λεπτά του αγώνα, δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά από την εστία του Κυριακίδη και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι ήρθαν με ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό και κλείστηκαν από το ξεκίνημα στα καρέ τους, προσπαθώντας να αποκρούσουν τις συνεχόμενες επιθέσεις της ομάδας του Λουτσέσκου , που από τα πρώτα λεπτά προσπάθησαν να φτάσουν απέναντι στον τερματοφύλακα των Αγρινιωτών.

Κίτσιου, Πέλκας και Πρίγιοβιτς είχαν τις πρώτες καλές στιγμές, με τον Πέλκα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 16′, όταν είδε τον Κυριακίδη να σταματάει την καρφωτή κεφαλιά του.

Στο 28′ ο Μπίσεσβαρ βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το γύρισμα για τον Πέλκα, ο οποίος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ απείλησε τρεις φορές με τον Σάκχοφ, ο οποίος στο 44′ νικήθηκε από τον Κυριακίδη σε προβολή που επιχείρησε.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 50′ με τον Μπίσεσβαρ και 13 λεπτά κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Λημνιός έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πρίγιοβιτς διεκδίκησε την κεφαλιά με τον Μαρινάκη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Τρία λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ χτύπησε ξανά. Η μπάλα μετά από κόρνερ στρώθηκε στον Σάκχοφ, αυτός με έναν κεραυνό προσπάθησε να σκοράρει, Κυριακίδης και δοκάρι σταμάτησαν το σουτ του, αλλά στην επαναφορά ο Άκπομ έκανε το 2-0, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί, ο Παναιτωλικός στο 71′ με τον Καμαρά μείωσε σε 2-1 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Μέχρι το φινάλε οι παίκτες του Λουτσέσκου κατάφεραν να μην δεχθούν φάσεις από τους φιλοξενούμενους και κράτησαν το 2-1, που τους έστειλε και πάλι στην κορυφή, αφού νωρίτερα ο Ατρόμητος είχε προσπεράσει μετά το διπλό στο ΟΑΚΑ με 0-2 επί της ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου (84’ Χατσερίντι), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (72’ Μαουρίσιο), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (57’ Άκπομ), Πρίγιοβιτς.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Αργκους (85’ Λιάβας), Τσοκάνης, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (74’ Ρότσα), Μάζουρεκ, Ουίλιαν, Καμαρά.