Δοκάρια
0

Το έκανε τυπική διαδικασία

26.01.2017

Το απόλυτο πέτυχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναιτωλικό, μετά και τη δεύτερη επικράτησή του με 4-1 στον επαναληπτικό της Τούμπας για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι, ο Δικέφαλος με τις δύο νίκες του εξασφάλισε μια άνετη και συνάμα πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού, αναμένοντας τον επόμενο αντίπαλό του από την αυριανή κλήρωση.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ένα πολύ δυνατό σουτ του Κάνιας στο 9’ υποχρέωσε τον Κυριακίδη σε μια εντυπωσιακή επέμβαση, προκειμένου να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Πέντε λεπτά αργότερα, μπλόκαρε σουτ του Κίτσιου, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του νεαρού αμυντικού στη μεγάλη περιοχή.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Κουλούρης έβγαλε μια σέντρα ακριβείας από τη δεξιά πλευρά της επίθεσης, αλλά ο Σάκχοφ με προβολή δεν μπόρεσε να «ανοίξει» το σκορ.

Πλησιάζοντας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος αύξησε την πίεσή του και κατέγραψε μια σημαντική ευκαιρία με πλασέ του Μυστακίδη στο 41’, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Ο, τι δεν μπόρεσε να πετύχει ο Μυστακίδης, κατάφεραν μέσα σε ένα δίλεπτο οι Δεληγιαννίδης και Μπίσεσβαρ! Αρχικά, ο νεαρός αμυντικός του ΠΑΟΚ με διαγώνιο συρτό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 στο 41’. Ενώ, ο Μπίσεσβαρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας με δυνατό σουτ στο 43’, έπειτα από κλέψιμο του Σάκχοφ, που ξεκίνησε την αντεπίθεση.

Με την ίδια φόρα μπήκε ο Δικέφαλος και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 53’ ήταν η σειρά του Σάκχοφ να παραβιάσει την εστία του Παναιτωλικού με πετυχημένη προβολή, αυτή τη φορά, εκμεταλλευόμενος απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων σε κεφαλιά του Κουλούρη και διαμορφώνοντας, έτσι, το 3-0.

Επιπλέον, ιδανική ήταν η πρώτη εμφάνιση του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στα ασπρόμαυρα, μιας και συνδυάστηκε με το παρθενικό του γκολ, αφού εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, που κέρδισε ο Περέιρα στο 78’!

Το μόνο, που κατάφερε ο Παναιτωλικός ήταν να μειώσει σε 4-1 με κεφαλιά του Πάουλο, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με το σφύριγμα αυτής να στέλνει τον ΠΑΟΚ, εμφατικά, στους «8» της διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, ΒαρέλαΜαλεζάςΔεληγιανίδηςΚίτσιουΚάνιαςΣάκχοφ (54’ Χαρίσης), ΜυστακίδηςΜπίσεσβαρ (64’ Πρίγιοβιτς), ΠερέιραΚουλούρης (72’ Πέλκας).

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Τσοκάνης (69’ Ρότσα), Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουτρομάνος, Μουνιόθ (64’ Λόπες), Πάολο, Φάρλεϊ(76’ Βασιλούδης), Κλέσιο.