Δοκάρια
0

Λύτρωση με...buzzer beater

19.03.2017

Σαν σε buzzer beater o ΠΑΟΚ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί του Πανιωνίου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για την 25η αγωνιστική της SuperLeague.

Με λυτρωτή των νεοεισελθόντα Πέλκα ο Δικέφαλος επικράτησε των Νεοσμυρνιωτών, μειώνοντας και τη μεταξύ τους βαθμολογική διαφορά στην «κούρσα» για την είσοδο στα  Play Offs.

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ εμφανίσθηκε ορεξάτος και κατέγραψε την πρώτη του ευκαιρία στο 4ο λεπτό με την κεφαλιά του Ενρίκε να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ενώ, απείλησε, εκ νέου, από αέρος με τον Σάκχοφ, δύο λεπτά αργότερα.

Η αναμέτρηση απέκτησε από νωρίς έναν αρκετά καλό ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τον έλεγχο αυτής, στοχεύοντας σ’ ένα γρήγορο γκολ. Η συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου τον βρήκε με το διπλάσιο χρόνο κατοχής να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Πανιωνίου, χωρίς, ωστόσο, αποτέλεσμα.

Αντίθετα, ο Γλύκος ήταν αυτός, που χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια σε πλασέ του Γεσίλ στο 32’, ενώ στον αντίποδα, ένα συρτό σουτ του αρκετά κινητικού Ενρίκε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιαννιώτη. Την ίδια κατάληξη είχε και το ανάποδο ψαλίδι, που επιχείρησε ο Σάκχοφ στο 37’.

Με την πίεση των Ασπρόμαυρων να αυξάνεται, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ενρίκε πρωταγωνίστησε σε άλλη μια επιθετική προσπάθεια, το διαγώνιο σουτ του, όμως, πέρασε δίπλα από την εστία των φιλοξενουμένων.

Έτσι, παρά τις αρκετές φάσεις, που δημιουργήθηκαν, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να τις συνοδεύει.

Με την ίδια όρεξη μπήκε ο Δικέφαλος και στο δεύτερο 45λεπτο, όπως αποδεικνύει το δοκάρι σε πλασέ του Μπίσεσβαρ στο 48’, αλλά κι η επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Ενρίκε στο 54’, την οποία έδιωξε, την τελευταία στιγμή, η άμυνα του Πανιωνίου.

Στο 77’ ο ΠΑΟΚ απέκτησε εκτός από την αγωνιστική και την αριθμητική υπεροχή, αφού απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Οικονόμου για σκληρό φάουλ στον Μυστακίδη.

Μια σέντρα-σουτ του Μπίσεσβαρ στο 82’ κι ένα σουτ του Σάκχοφ στο 86’ δεν βρήκαν στόχο, όπως και μια εξαιρετικά επικίνδυνη κεφαλιά του Ουκρανού στο 90’.

Κι εκεί, που όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα «σφράγιζε» την αναμέτρηση ήρθε σαν από μηχανής θεός από τον πάγκο ο Πέλκας για να δώσει το τρίποντο της νίκης με γκολ στο 94ο λεπτό!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: ΓλύκοςΜάτοςΚρέσπο, ΒαρέλαΛέοβατςΤσίμιροτΚάνιας (80’ Πέλκας), ΣάκχοφΕνρίκε (84’ Κουλούρης), Μπίσεσβαρ, Αθανασιάδης (75’Μυστακίδης).

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Γκιοατά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν,  Μασούντ, Μασούρας(75’ Ταποκό), Γεσίλ (86’ Σαββίδης).