Δοκάρια
0

Χορταστική εμφάνιση με φρέσκο "αίμα"

19.02.2017

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε εύκολα της Βέροιας με το ευρύ 4-0 στο πλαίσιο της 21ηςαγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος πέρασε ένα ήσυχο και ξεκούραστο απόγευμα στην Τούμπα, προσθέτοντας τρεις ακόμη βαθμούς στη «φαρέτρα» του.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά δυναμικά, καταγράφοντας αρκετές επισκέψεις στα καρέ της Βέροιας, ήδη, από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ κι ο αντίπαλος έδειξε την πρόθεσή του να μην κλειστεί στην εστία του. Δύο σουτ των Ενρίκε στο 6’ και Ουάρντα στο 15’ πέρασαν ψηλά άουτ.

Ο δραστήριος Βραζιλιάνος δικαιώθηκε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν κυνήγησε τη φάση, εκμεταλλευόμενος τη λάθος μεταβίβαση του Σισοκό, και περνώντας τον Λόπεζ «άνοιξε» το σκορ για τον Δικέφαλο!

Ακολούθησε εντυπωσιακή ενέργεια του Κάμπος, ο οποίος, ένα λεπτό αργότερα, μπήκε στη μικρή περιοχή αλλά το δυνατό του σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων!

Μέχρι τη συμπλήρωση του 41ου λεπτού, δεν καταγράφηκε κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία, παρά τον έλεγχο του παιχνιδιού από τους Ασπρόμαυρους, για να έρθει και πάλι ο Ενρίκε να κερδίσει το πέναλτι από μαρκάρισμα του Βασιλαντωνόπουλου στη μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς, που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 στο 42’!

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το προβάδισμα του ΠΑΟΚ διευρύνθηκε άμεσα σε 3-0, αφού ο νεοφερμένος φορ, χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ με ωραία γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα στο 50’!

Η απόλυτη κυριαρχία του Δικεφάλου παγιώθηκε στο 72ο λεπτό με το τέταρτο γκολ από τον νεοεισελθόντα Πέλκα, ο οποίος «έσκαψε» ιδανικά τη μπάλα πάνω από τον Λόπεζ και την είδε να καταλήγει εντυπωσιακά στα δίχτυα, μετά τη δεύτερη ασίστ του Ουάρντα στον αγώνα.

Ένα καλό σουτ του Πρίγιοβιτς στο 89’ πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπεζ, ενώ στα ελπιδοφόρα στοιχεία της αναμέτρησης συγκαταλέγεται κι θετική παρουσία των νεαρών Πούγγουρα και Σιαμπάνη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος (63’ Σιαμπάνης), Μάτος, Μαλεζάς (54’ Πούγγουρας), Βαρέλα, Κίτσιου, Σάκχοφ, Κάτσε, Ουάρντα, Κάμπος (70′ Πέλκας), Ενρίκε, Πρίγιοβιτς.

Βέροια: Λόπεζ, Ασίγμπα, Αντονιάν, Σισοκό, Βασιλαντωνόπουλος, Τομάς (58’ Μπελαΐντ), Μπαλάφας, Στόιτσεφ (77’ Λινάρδος), Άρτσε (67’ Μίλιεβιτς), Σαρπόνγκ, Καπετάνος.