0
Match Report

Έψαξε αλλά δεν βρήκε το γκολ

12.02.2017

Για δεύτερη φορά μέσα σε ελάχιστες ημέρες ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στα Πηγάδια την Ξάνθη, μένοντας ισόπαλος στο 0-0 για την 20η αγωνιστική της SuperLeague, παρατείνοντας, ωστόσο, το αήττητο σερί του.

Με διαφοροποιημένη περισσότερη από τη μισή του ενδεκάδα ο Δικέφαλος πρόσθεσε μια ακόμη καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του, δεν κατάφερε όμως να διπλασιάσει τις νίκες του, μένοντας στον ένα βαθμό.

Στην εξέλιξη της αναμέτρησης, αφού προηγήθηκε ένα αναγνωριστικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, ο Δεληγιαννίδης απώλεσε μια πολύ σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μιας και στο 7’ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή σε σέντρα του Κίτσιου με ανάποδο ψαλίδι.

Όσο τα λεπτά κυλούσαν, ο ΠΑΟΚ αναπτύσσονταν όλο και καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αδυνατώντας ωστόσο να εκμεταλλευτεί τις επισκέψεις του στην αντίπαλη εστία. Κάτι τέτοιο συνέβη και στο 36ο, όταν η κοντινή κεφαλιά του Κάμπος, έπειτα από σέντρα του Χαρίση από δεξιά, πέρασε άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζίφκοβιτς.

Ενώ, στο 39’ η πίεση του Ανγκολέζου στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων τον οδήγησε σε λάθος με τον επερχόμενο Αθανασιάδη να πιάνει το μακρινό σουτ σε κενή εστία, το οποίο, παρ’ όλα αυτά, πρόλαβε να μπλοκάρει ο Σέρβος γκολκίπερ. Μοιραία, το 0-0 ήταν το σκορ, που συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η είσοδος του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα δυναμική με αποκορύφωμα την τεράστια ευκαιρία του Μπίσεσβαρ να του δώσει το προβάδισμα, μετά από πάσα του δραστήριου Κάμπος, όμως το κοντινό πλασέ του εξουδετερώθηκε στο 52’.

Άστοχα ήταν, επίσης, ένα δυνατό σουτ του Χαρίση στο 58’ και μια κεφαλιά του Αθανασιάδη δύο λεπτά αργότερα. Ενώ, μια ακόμη εξαιρετική ευκαιρία με τον Βαρέλα να πιάνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, δεν είχε την ιδανική κατάληξη, αφού ο Ζίφκοβιτς πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα στο 67’.

Παρά την αυξημένη πίεση των Ασπρόμαυρων, το 0-0 παρέμεινε, μέχρι τη λήξη, διατηρώντας, ωστόσο, το εκτός έδρας αήττητο για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι εντός Ελλάδος.

Οι συνθέσεις:
Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης (80’ Μεχία), Ντε Λούκας, Τριάδης (69’ Λάζιτς), Γιουνές, Σολτάνι (83’ Πιτσέλι), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Σιλά, Λισγάρας, Καμαρά.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Κίτσιου, Δεληγιαννίδης (57’ Λέοβατς), Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μπίσεσβαρ, Κάμπος (76’ Μυστακίδης), Αθανασιάδης(61’ Πρίγιοβιτς).