[3] => 4231
    [4] => 5288
)

Το πρώτο χατ τρικ του Δικέφαλου στην Α’ Εθνική

Ο Ονούφριος Χαραλαμπίδης στην αναμέτρηση με τον Εθνικό για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος οδήγησε με τρία γκολ τον ΠΑΟΚ στη νίκη και έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου που σημείωσε χατ τρικ σε επίπεδο Α’ Εθνικής.

20.06.2015

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση με τον Εθνικό στην Τούμπα, με το γκολ του Λέανδρου Συμεωνίδη στο 5ο λεπτό. Κάτι ρο γρήγορο γκολ όμως και κάτι η υψηλή θερμοκρασία, ουσιαστικά υπνώτισαν τους ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου.

Η χαμένη ευκαιρία του Βαμβακούση στις αρχές του δεύτερου μέρους ήταν το καμπανάκι για το ξύπνημα του ΠΑΟΚ και τη συνέχεια του αγώνα την απολαμβάνουμε από περιγραφή στον Τύπο της εποχής:

“Ίσως η τοποθέτηση του Κούδα στο κέντρο, ίσως το πέρασμα της ώρας και η πτώση της θερμοκρασίας να έπαιξαν τον ρόλο τους. Πάντως ο ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε και στους δύο καλούς του πρώτου ημιχρόνου προστέθηκαν και οι άλλοι τρεις, ο δεν ένας από αυτούς, ο Χαραλαμπίδης κατέπληξε. Αποτέλεσμα της αλλαγής αυτής ήταν τα τρία γκολ του Χαραλαμπίδη, υπέροχα σε εκτέλεση που είχαν την σφραγίδα της ποδοσφαιρικής προσωπικότητας του κυνηγού του ΠΑΟΚ.

Δηλαδή σημειώθηκαν ύστερα από εφόδους που είχαν σαν χαρακτηριστικό τους γνώρισμα την δύναμη, την ταχύτητα και το ισχυρό σε εκτέλεση σουτ.

Η αρχή των επιτυχιών του δεύτερου ημιχρόνου έγινε στο 50ο λεπτό. Μια έφοδος του Λέανδρου και μια σέντρα έφεραν την μπάλα στα πόδια του Χαραλαμπίδη και από εκεί στα δίχτυα του Μακρυωνίτη, αφού ο δεύτερος βρέθηκε μόνος προ της εστίας του Εθνικού.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λέανδρος άλλαξε δύο μπαλιές με τον Χαραλαμπίδη με αποτέλεσμα ο τελευταίος να φτάσει από τα πλάγια κοντά στην εστία του Εθνικού. Όλοι περίμεναν ότι ο Χαραλαμπίδης θα τροφοδοτούσε τον αμαρκάριστο Βασιλειάδη, αυτός όμως προτίμησε να πιάσει ένα δύσκολο σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα.

Ο ίδιος παίκτης, ο Χαραλαμπίδης, έκλεισε στο 86ο λεπτό το σκορ. Προηγήθηκε μια σέντρα του Κούδα και ένα δυνατό από τον Χαρλαμπίδη. Ο Μακρυωνίτης με πλονζόν απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Βαλτσάνη που έστειλε πάλι την μπάλα στα πόδια του Χαραλαμπίδη που με μια βολίδα την έστειλε στα δίχτυα για το 4-0″.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Μουσεμελίδης, Μακρής, Γιακουμής, Βαλτσάνης, Νικολαϊδης, Μουρατίδης, Κούδας, Αποστολίδης, Βασιλειάδης, Χαραλαμπίδης, Λέανδρος.

Με τα τρία αυτά γκολ ο Ονούφριος Χαραλαμπίδης έφτασε τα επτά στο πρωτάθλημα και πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ της σεζόν 1964-65 για τον ΠΑΟΚ.

Στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Δόξα Δράμας σημείωσε ακόμη ένα και έφτασε συνολικά τα οκτώ γκολ και πήρε για πρώτη φορά τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ του Δικεφάλου, κάτι που επα έλαβε και την επόμενη σεζόν (1965-66) με 13 γκολ, όσα όμως είχε πετύχει και ο Γιώργος Κούδας.