[3] => 185
    [4] => 4406
)

Ήττα από τον Λεβαδειακό για ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Προηγήθηκε, προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του, μα ηττήθηκε τελικά 3-1 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό ο ΠΑΟΚ Β, στο ματς της 12ης αγωνιστικής της Super League 2, που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο της Ευκαρπίας.

03.12.2023

Ματς με καλό ρυθμό και δυναμισμό, ήδη στα πρώτα 17 λεπτά …έδωσε τρία γκολ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 3′ με σουτ Γιαξή έπειτα από την πάσα του Ρικάρντο. Ωστόσο γρήγορα, στο 13′, ο Λεβαδειακός έφτασε στην ισοφάριση με τον Κουάδρα και μάλιστα στο 17′ πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Ρόμο. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έχασε τρεις τουλάχιστον καλές ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδια στα ίσια, στο 22′ με τον Ρικάρντο, στο 31′ με τον Νινούα και στο 43′ Δαρέλα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μάλιστα, το σουτ του Τσοπούρογλου «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Αντιθέτως, το δεύτερο 45λεπτο δεν είχε πολλά να επιδείξει. Το παιχνίδι περιορίστηκε στο χώρο του κέντρου με δυνατές μεν μονομαχίες, μα με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις εστίες. Σε μια από αυτές στο 79′, ο Ρομό έπιασε την κεφαλιά κι έκανε το 1-3, που ήταν και το σκορ του αγώνα.

Τους ποδοσφαιριστές συνόδευσαν στο γήπεδο ωφελούμενοι του κέντρου ημερήσιας φροντίδας ΑμεΑ «Η Ζωή» και στη συνέχεια παρακολούθησαν τον αγώνα. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3η Δεκεμβρίου, σύμφωνα με την γενική συνέλευση του ΟΗΕ το 1992), η Super League 2 αγκαλιάζει φορείς και ιδρύματα από όλη την Ελλάδα και αφιερώνει την 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου και την 10η του Β’ ομίλου σε ανθρώπους που οφείλουμε να εντάξουμε σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής, αθλητικής και πολιτιστικής ζωής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ Β: Ζίβκοβιτς, Τασιούρας, Κιτσάκης (46′ Μανωλιούδης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής (69′ Γκούμας), Δαρέλας, Νινούα, Τσοπούρογλου (69′ Ρούμιαντσεβ), Ρικάρντο (56′ Σπυράκος), Πανίδης (80′ Γκιτέρσος).

Λεβαδειακός: Κροφ, Βήχος, Λιάγκας (57′ Τσελεπίδης), Τσάπρας, Σωτηράκος, Μπελμόντε, Μεχία, Νίκας (57′ Συμελίδης), Κουάδρα (76′ Χάμοντ), Πολέττο (46′ Γιαννιώτας), Ρομό (88′ Τσιριγώτης)