Δοκάρια
0

Και τώρα τα σπουδαία

17.04.2016

Με μια «λευκή» ισοπαλία στα Χανιά απέναντι στον Πλατανιά ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ. Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα ο Δικέφαλος θα ξεκινήσει με 0 βαθμούς το μίνι πρωτάθλημα των Play Offs  (3 η ΑΕΚ, 2 ο ΠΑΟ και 0 ο Πανιώνιος -αν τελικά αδειοδοτηθεί).

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες διαφύλαξαν περισσότερο την αμυντική τους ασφάλεια και καμία επικίνδυνη φάση δεν δημιουργήθηκε μέχρι το 43ο, όταν ο Κάτσε απείλησε πραγματικά με κεφαλιά ψαράκι.

Στην επανάληψη το ματς άνοιξε, οι δυο ομάδες διεκδίκησαν πιο έντονα τη νίκη (η οποία θα μπορούσε τελικά να εξασφαλίσει έναν βαθμό στον ΠΑΟΚ για τα Play Offs) και βρέθηκαν περισσότεροι χώροι στο γήπεδο.

Πρώτος κινδύνεψε ο Δικέφαλος, αλλά οι γηπεδούχοι σκόνταψαν πάνω στον Γλύκο, που έκανε την επανεμφάνισή του. Ο Γκάρι Ροντρίγκες και ο Πέλκας ήταν άστοχοι και το τελικό 0-0 έδωσε στην ομάδα μας τον 45ο βαθμό της σεζόν.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς, ο οποίος είναι αήττητος σε 4 από τα 5 ματς που κάθισε στον πάγκο, έχει μπροστά της μια μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει τη βαθμολογία και να διεκδικήσει μια θέση στα προκριματικά του Champions League.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί, Σκαρντουέλι, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς (84′ Πάγκαλος), Ντίνας, Στανισάβλιεβιτς, Ανγκούλο (76′ Τσουράκης), Γουνδουλάκης και Μιλούνοβιτς (67′ Ράμος).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Χατζηισαΐας, Τζιόλης, Μακ, Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Κάτσε (62′ Πέλκας), Τζαβέλλας, Κοροβέσης (90′ Χαρίσης) και Κίτσιου.