Δοκάρια
0

Πλουραλισμός και σοβαρότητα

16.07.2016

Επιστροφή στις… φιλικές νίκες και στις πειστικές εμφανίσεις για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 2-0 της Τβέντε.

Μετά το αλλοπρόσαλλο ματς με τη Στεάουα, με τον τρελό ρυθμό, την ανατροπή και την ήττα, ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ σήμερα ήταν να αποδείξει ότι παραμένει η ομάδα εκείνη που ξέρει να δίνει τον ρυθμό που επιθυμεί, να παραμένει ασφαλής στα μετόπισθεν και να συνεχίσει να είναι δημιουργικός μπροστά.

Σε γενικές γραμμές όλα τα παραπάνω ίσχυσαν. Δεν δέχτηκε παρά μια φάση στο πρώτο ημίχρονο από τους Ολλανδούς, βρήκε αρκετές συνεργασίες στις πτέρυγες, πάγωσε το ρυθμό όποτε χρειάστηκε, τον επιτάχυνε όταν βρήκε χώρους, πέτυχε γκολ με ωραία ομαδική συνεργασία. Και κυρίως όλα αυτά με λογική και σχέδιο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ένα δοκάρι του Τζαβέλλα, ένα χαμένο τετ α τετ του Κρέσπο, κάποια μακρινά σουτ από Κάμπος και Ροντρίγκες αλλά όχι σκορ.

Η επανάληψη είχε περισσότερο…θέμα! Ο Μπίσεσβαρ έπαιξε το πρώτο του ημίχρονο σε θέση 10 (σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο και το σχηματισμό χωρίς δεκάρι) και έδωσε ρυθμό στις επιθετικές ενέργειες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Ο Κάμπος έχασε τρεις καλές ευκαιρίες εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα και το σουτ του, οι πτέρυγες τροφοδότησαν την περιοχή αλλά το γκολ μπήκε σχετικά αργά.

Ο Σάκχοφ εκμεταλλεύτηκε την ωραία συνεργασία ΜπίσεσβαρΜάτος και το γύρισμα/ασίστ του τελευταίου για να σκοράρει με ψαλίδι το 1-0. Ο Κάμπος ήταν αυτός που με πονηρή κίνηση ανάμεσα στα στόπερ έδωσε επιλογή στον Μπίσεσβαρ να του περάσει ωραία κάθετη και να πλασάρει εύστοχα και όμορφα για το 2-0.

Σε γενικές γραμμές είναι φανερό ότι ο Βλάνταν Ίβιτς καταφέρνει να παρουσιάσει ένα σύνολο που μπορεί μέσα στο ματς να προσαρμοστεί σε διαφορετικά στυλ. Η ομάδα μπορεί και να πιέσει ψηλά και να περιμένει. Μπορεί να αναπτυχθεί από τις πτέρυγες και τον άξονα, μπορεί να σκοράρει από στημένες φάσεις, από οργανωμένες ή κόντρα επιθέσεις. Ασφαλώς όλα αυτά χρειάζεται να εφαρμοστούν στο υψηλότερο επίπεδο στα ευρωπαϊκά ματς. Με δεδομένη όμως την περίοδο, η συνολική εικόνα κρίνεται ικανοποιητική και απομένει η πρόβα τζενεράλε εναντίον του Απόλλωνα Λεμεσού πριν την ώρα της αλήθειας!